fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Bojowy Borsuk musi jeszcze naostrzyć pazury

Borsuk, pływający bojowy wóz piechoty nowej generacji z bezzałogową wieżą, wejdzie do służby dopiero po surowych testach
Fotorzepa, Roman Bosiacki
Kielecki Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego nie pobił rekordowych wyników poprzedniej wystawy z jubileuszowego roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale pod wieloma względami był wyjątkowy.

Wśród 620 wystawców z 31 krajów dominowali na Targach Kielce Amerykanie, poproszeni w tym roku o zorganizowanie prezentacji narodowej. Furorę wśród publiczności zrobiła nie tylko powietrzna parada bojowych samolotów US Air Force nad terenem MSPO, ściągnięte na wystawę wprost z bojowych jednostek śmigłowce czy pokazany w hali naturalnej wielkości model supermyśliwca 5. generacji F-35, przypominający o polskich staraniach o zamówienie 32 takich maszyn dla wojskowego lotnictwa.

Na wystawie i w kuluarach o już zawartych kontraktach i kolejnych ofertach dla Sił Zbrojnych RP mówili przedstawiciele Raytheona (producent rakietowych zestawów Patriot), Lockheed Martin (system HIMARS, pociski precyzyjne dla systemu Wisła), Boeinga (śmigłowce uderzeniowe Apache czy potężne transportowe chinooki). Oprócz amerykańskiego sprzętu prezydent RP, szef MON, wojskowi decydenci i prezesi firm mogli podziwiać w kieleckim salonie w spektakularnym działaniu mistrza kampanii promocyjnej zbrojeniowego przemysłu USA, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

Oprócz amerykańskiej konkurencji zarówno giganci globalnego przemysłu zbrojeniowego, tacy jak BAE Systems, Leonardo, MBDA czy Kongsberg, jak i odzyskujące biznesową równowagę spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej, prezentowali swoje najlepsze produkty: sprzęt pancerny i rakietowy, drony, elementy żołnierskiego wyposażenia. Nie zabrakło kompleksowej propozycji dla służb porządku publicznego: policji, Straży Granicznej i jednostek ratowniczych. Priorytetem ostatnich lat jest cyberbezpieczeństwo, więc podczas MSPO 2019 ważną częścią oferty firm były nowoczesne techniki łączności i wyrafinowany sprzęt IT.

Na finał tegorocznej wystawy tradycyjnie najlepsze i najbardziej przydatne w ocenie wojska produkty wyróżniono. Nagrodę prezydenta RP za całą rodzinę dronów Warmate – to zdalnie sterowane uderzeniowe „samobójcze" pociski zdolne do prowadzenia rozpoznania i lokalizowania celów – odebrała prywatna ożarowska Grupa WB. Jedno z głównych wyróżnień szefa MON otrzymał zaprojektowany w PGZ pływający bojowy wóz piechoty Borsuk ze zdalnie sterowaną wieżą uzbrojoną w działo i wyrzutnie rakiet. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej chwalił Fabrykę Broni Radom, przyznając laury za karabin wyborowy, czyli snajperską odmianę modułowego automatu MSBS Grot, robiącego obecnie karierę w WOT.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA