Zbrojeniowy tygrys WB Group popracuje dla drogówki

Największa w kraju prywatna firma zbrojeniowa i nowych technologii - Grupa WB przejmuje 51 proc. akcji warszawskiej spółki Polcam Systems . To producent zaawansowanych systemów monitorowania ruchu drogowego, który eksportuje większość swoich wyrobów (m in. wideo rejestratorów, urządzeń radarowych do pomiaru prędkości i systemów automatycznego mandatowania.

Aktualizacja: 29.06.2018 18:55 Publikacja: 29.06.2018 16:23

Zbrojeniowy tygrys WB Group popracuje dla drogówki

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Łokaj

W Grupie WB, spółka Polcam będzie się specjalizowała w produkcji i rozwoju nowoczesnych systemów optoelektronicznych i radarowych systemów pomiaru prędkości. - Umożliwi to Grupie WB oferowanie służbom porządku publicznego, kompleksowych rozwiązań, zwiększających poziom bezpieczeństwa publicznego – mówi Tomasz Badowski rzecznik Grupy WB.

Publiczny inwestor w Ożarowie

W listopadzie zeszłego roku 24 proc. udziałów w WB Electronics, producencie radiostacji, wojskowych systemów kierowania ogniem, dowodzenia i bezzałogowych statków powietrznych objął Polski Fundusz Rozwoju. Za udziały w WB Group publiczny inwestor zapłacił 128 mln zł. W zeszłym roku po zawarciu transakcji z PFR prezes WB Electronics Piotr Wojciechowski nie krył satysfakcji, że udało się pozyskać zaufanie i przekonać do objęcia akcji znaczącego państwowego inwestora : pieniądze nie są potrzebne do ratowania spółki – przekonywał . - Jesteśmy w dobrej kondycji a argumentem dla władz PFR są dokonania firmy, która w ciągu 20 lat istnienia 40. krotnie zwiększyła zatrudnienie i 60 krotnie swoje przychody - mówił szef spółki znanej z produkcji elektroniki wojskowej, systemów łączności polowej i rozpoznawczych i uzbrojonych bojowych dronów.

Czytaj także: Grupa WB. Zbrojne drony podbijają świat

Modernizacja armii

Spółki z grupy WBE – Arex, Flytronic, MindMade i Radmor już teraz uczestniczą w kluczowych programach modernizacji polskiej armii, dostarczają systemy automatyki i kierowania ogniem a także łączności do haubic Krab, moździerzy Rak i większości transporterów Rosomak. WBE jest ważnym parterem Polskiej Grupy Zbrojeniowej m. in, w projekcie Tytan, kilkumiliardowej wartości ( opracowanie ,wdrożenie i produkcja zintegrowanego, nowoczesnego wyposażenia żołnierskiego). Należący do ożarowskiego holdingu gliwicki Flytronik, to producent dronów zwiadowczych Fly Eye i twórca kolejnych generacji rozpoznawczych bezpilotowców. Pomorska firma - gdyński Arex - projektuje unikalne rozwiązania z dziedziny automatyki, stosowane w wojskowych pojazdach i artylerii. Warszawski MindMade to lider innowacyjnych rozwiązań telekomunikacji bezprzewodowej dla wojska i służb mundurowych.

Lider eksportu uzbrojenia

Ożarowska innowacyjna spółka w ostatnich latach wyrosła też na niekwestionowanego lidera eksportu polskiej broni. Firma znana z dyskrecji w sprawach obrotu sprzętem specjalnym potwierdza ,że jest w ostatnich latach znaczącym partnerem ukraińskiego resortu obrony. Nowe kontrakty są negocjowane m.in. na nowych rynkach , m in. w Australii, Tajlandii w Południowej i Środkowej Afryce. Sztandarowym produktem wysyłanym za granicę są urządzenia polowej łączności. Radiostacje z gdyńskiego Radmoru , wyróżnianego regularnie w rankingach „Rz" na najbardziej innowacyjną polską spółkę z listy 2000 , służą wojskom w 15 krajach. Zdominowały armie Litwy i Łotwy, są w Czechach, we Włoszech, nawet w krajach Afryki. Do kilku krajów Azji i Dalekiego Wschodu eksportowana jest np. wymyślona w Radmorze radiostacji osobista 35010 - najmniejsze i najlżejsze na świecie wojskowe urządzenie łączności przeznaczone do indywidualnego użytku, służące do komunikowania się żołnierzy w drużynie. Radmor jest tym samym jednym, z pionierów w tworzeniu radiostacji, które w przyszłości będą na polu walki podstawowym środkiem komunikacji głosowej i przesyłania danych. Ożarowskie interkomy w USA

Prawdziwym hitem eksportowym WB Group, jest jednak cyfrowy system komunikacji wewnętrznej Fonet dla wojskowych pojazdów. To obecnie najbardziej rozpoznawalny na świecie produkt polskiej zbrojeniówki. Interkomy Fonet dostosowane do współpracy z informatycznym systemem zarządzania polem walki (BMS) są nie tylko we wszystkich polskich transporterach Rosomak ale też w 6 tysiącach nowych pojazdów wojskowych w US Army, wozach bojowych sił zbrojnych Szwecji, Argentyny, Brazylii, Malezji, na Węgrzech i Słowacji. Lawina zamówień na Fonety ruszyła, gdy licencję kupił w Ożarowie amerykański Harris, potentat łączności polowej dla wojska i służb mundurowych. Sprzedaż praw własności intelektualnej nie objęła kodów źródłowych – amerykański koncern modernizacje i rozwój ożarowskich konstrukcji zleca więc inżynierom WBE w Polsce.

W Grupie WB, spółka Polcam będzie się specjalizowała w produkcji i rozwoju nowoczesnych systemów optoelektronicznych i radarowych systemów pomiaru prędkości. - Umożliwi to Grupie WB oferowanie służbom porządku publicznego, kompleksowych rozwiązań, zwiększających poziom bezpieczeństwa publicznego – mówi Tomasz Badowski rzecznik Grupy WB.

Publiczny inwestor w Ożarowie

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres MBA
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów
Biznes
KGHM rozczarował. Mniej produkuje i sprzedaje