Wyścig zbrojeń pod lupą Brukseli

Komisja Europejska sprawdza czy przy zakupach zbrojeniowych państwa członkowskie UE nie stosują protekcjonizmu. Na celowniku na pewno znajdzie się też Polska.

Aktualizacja: 11.04.2016 06:20 Publikacja: 10.04.2016 21:00

Foto: Wikipedia

Powód jest oczywisty. Obecny rząd, z pewnymi modyfikacjami, kontynuuje forsowną modernizację armii, a wartość planowanych zamówień i inwestycji do 2022 r. może sięgnąć 100 mld zł. Do tego resort obrony kierowany przez Antoniego Macierewicza nie pozostawia wątpliwości : uzbrojenie i sprzęt, jeśli tylko spełni jakościowe wymagania armii, wojsko kupi w polskich fabrykach. Jeśli natomiast konieczny będzie import broni, której nie jest w stanie wykonać rodzima zbrojeniówka, MON zadba o to by krajowy przemysł w ramach offsetu przejął zagraniczne technologie najpierw po to by w polskich zakładach zorganizować na naprawy i serwis, ale docelowo aby samemu rozwijać sprzęt i przejmować prawa do produkcji a nawet eksportu wyrobów na rynki trzecie. Zapowiadana przez zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej nowa strategia obronnego, narodowego koncernu, ma przesądzić , że transfer zagranicznego , offsetowego know - how ma być kołem zamachowym rozwoju całego państwowego sektora zbrojeniowego. Powstaje problem, jak te jednoznaczne plany pogodzić z przestrzeganiem przyjętych przez Polskę postanowień dyrektywy obronnej 2009/81/WE i ograniczeń zakresu działania mechanizmu offsetowego ( wyłącznie do przedmiotu zamówienia, niezbędnego serwisu i utrzymania sprzętu w sprawności) , a także polityką Europejskiej Agencji Obrony (EDA) konsekwentnie hołdującej zasadzie budowania otwartego rynku zamówień wojskowych.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Biznes
Najgorzej od pięciu lat. Start-upy mają problem
Materiał partnera
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres MBA
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów