fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Ministrowie Sprawiedliwości i Prokuratorzy Generalni w Unii Europejskiej

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej dotyczącej połączenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości
PAP
Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” opublikowało zestawienie, z którego wynika, iż spośród państw Unii Europejskiej, tylko w Polsce funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego są połączone.

Przypomnijmy, iż od dzisiaj Zbigniew Ziobro łączy funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

W związku z tym, Stowarzyszenie Sędziów „Iustitia" zamieściło na swojej stronie internetowej wykaz ministrów sprawiedliwości i prokuratorów generalnych Unii Europejskiej. Na jego podstawie można stwierdzić, jakie tytuły noszą ministrowie sprawiedliwości oraz prokuratorzy generalni we wszystkich państwach Unii Europejskiej oraz kto powyższe stanowiska zajmuje.

„Iustitia" przypomina, iż podczas dyskusji na temat połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego niejednokrotnie różne osoby publiczne twierdziły, że w wielu krajach funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego są połączone i że jest to dobry przykład, który należy zastosować w Polsce. Padały nawet nazwy niektórych krajów Unii Europejskiej.

Tymczasem z zamieszczonego wykazu wynika, iż w 27 krajach Unii Europejskiej - spośród 28 - obowiązuje rozdział funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, zgodnie z zasadą, że sędziowie i prokuratorzy nie mogą mieć tego samego zwierzchnika.

„Funkcje te są połączone w jednym tylko państwie Unii Europejskiej. Państwem tym jest Polska. Od 4 marca 2016 r." – zauważa „Iustitia".

Źródło: iustitia.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA