fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Donald Trump: Kurdowie nie pomogli nam w Normandii

AFP
Prezydent Trump odniósł się do swojej decyzji o wycofaniu wojsk amerykańskich z północnej Syrii. Stwierdził, że Kurdowie nie pomogli Stanom Zjednoczonym w czasie II wojny światowej. Mówił również, że w Syrii walczyli z Państwem Islamskim tylko o swoją ziemię.

- Kurdowie walczą o swoją ziemię - powiedział Trump w Białym Domu dziennikarzom. - Jak ktoś napisał dzisiaj w bardzo rozbudowanym artykule, nie pomogli nam na przykład w Normandii. Wymienili różne bitwy. Oni tam są po to, by nam pomóc ze swoimi terenami, a to co innego - dodał amerykański prezydent. 

- Przy tym wszystkim, co zostało powiedziane, lubimy Kurdów - podsumował.

Czytaj także:

Trump: Wyjazd na Bliski Wschód najgorszą decyzją w historii

Świat komentuje turecką operację w Syrii

Trump nie popiera inwazji Turcji. "To zły pomysł"

Trump nie określił, do czyjego artykułu się odnosi, ale część komentatorów wskazywało na artykuł z TownHall autorstwa konserwatywnego Kurta Schlichtera. Materiał zawierał odniesienia do Kurdów i Normandii. "Kurdowie pomogli zniszczyć Państwo Islamskie, to prawda. Prawdą jest również to, że Kurdowie i tak walczyliby z dżihadystami, ponieważ psychokalifat był tuż obok" - napisał. "Bądźmy szczery, Kurdowie nie pojawili się w Normandii, w bitwie o Inczon, w oblężeniu Khe Sanh, w Kandaharze" - wymieniał Schlichter.

Wypowiedź amerykańskiego prezydenta była odpowiedzią na rozpoczętą dziś ofensywę wojsk tureckich na północy Syrii. 

Niedzielna decyzja Trumpa o wycofaniu wojsk z terenów zajmowanych przez Kurdów utorowała drogę Turcji  do rozpoczęcia operacji wojskowej. - Stany Zjednoczone nie popierają tego ataku i jasno dały Turcji do zrozumienia, że ta operacja jest złym pomysłem - powiedział Trump. Wcześniej amerykański prezydent oświadczył, że wysłanie amerykańskich wojsk na Bliski Wschód było najgorszą decyzją w historii kraju.

Trump tłumaczył dziennikarzom, że Stany Zjednoczone przeznaczyły "ogromne sumy pieniędzy" na pomoc Kurdom w zakupie amunicji i broni. 

Wojsko amerykańskie współpracowało z syryjskimi siłami demokratycznymi, w tym z Kurdami, w operacjach przeciwko Państwu Islamskiemu. Turcja uważa syryjskich Kurdów za grupę terrorystyczną. 

Syryjskie Siły Demokratyczne potępiły decyzję Trumpa. Kurdowie nazwali ją "dźgnięciem w plecy".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA