fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Były prawnik Trumpa przyznał się do kłamstwa przed Kongresem

AFP
Były osobisty prawnik Donalda Trumpa Michael Cohen przyznał się do kłamania przed Kongresem na temat projektu dotyczącego budowy nieruchomości w Rosji, w ramach układu ze specjalnym prokuratorem Robertem Muellerem, w postępowaniu dotyczącym rosyjskiego mieszania się w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku - informuje AP.

Cohen w czwartek niespodziewanie pojawił się przed sądem federalnym na Manhattanie i przyznał się do przedstawienia fałszywych oświadczeń.

W sierpniu Cohen przyznał się w odrębnym postępowaniu do ośmiu zarzutów dotyczących m.in. przestępstw podatkowych i przedstawiania fałszywych oświadczeń instytucjom finansowym. 12 grudnia ma usłyszeć wyrok przed sądem w Manhattanie.

Dwa z tych zarzutów są związane z jego pracą dla Trumpa. Cohen miał w 2016 roku płacić kobietom na polecenie ubiegającego się o prezydenturę kandydata Partii Republikańskiej, aby te nie ujawniały informacji o związkach, jakie łączyły go z Trumpem (chodzi m.in. o przekazanie pieniędzy Stephanie Clifford znanej jako Stormy Daniels).

W oświadczeniu przed senacką komisją wywiadu we wrześniu 2017 roku Cohen odnosił się do niesfinalizowanej umowy w sprawie budowy nieruchomości, o którą starał się rok wcześniej Trump w Rosji.

Cohen przekonywał wówczas, że była to zwykła umowa w sprawie budowy nieruchomości, a rozmowy zostały zakończone na długo przed prawyborami prezydenckimi w Partii Republikańskiej. - Wykonywałem tylko moje obowiązki - dodawał.

Tymczasem "Washington Post" w sierpniu 2017 roku pisał, że Cohen jeszcze w czasie kampanii prezydenckiej w USA pisał do prezydenta Rosji Władimira Putina, by ten pomógł posunąć naprzód umowę ws. budowy wieżowca Trump Tower w Moskwie.

Teraz - jak podaje CNBC - Cohen przyznał się przed sądem, że kłamał zeznając przed komisją ws. projektu Trump Tower w Moskwie, aby zachować "spójność z przekazem politycznym Trumpa i z lojalności do prezydenta".

Źródło: CNBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA