fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Udostępnienie lokalu na gry hazardowe może właściciela drogo kosztować

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Udostępnienie lokalu na urządzanie gier hazardowych może jego właściciela drogo kosztować.

Pojęcie „urządzanie gier" organy administracji i sądy interpretują szeroko.

Przekonał się o tym właściciel baru, w którym spółka ustawiła trzy automaty do gier. Funkcjonariusze urzędu celnego stwierdzili, że są to urządzenia do gier hazardowych należące do spółki, która je zainstalowała na podstawie umowy najmu.

Zostało wszczęte postępowanie karne, a odrębnie naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu wymierzył właścicielowi lokalu 24 tys. zł administracyjnej kary pieniężnej za urządzanie gier hazardowych poza kasynem gry.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził, że adresat tej kary został uznany za osobę urządzającą gry hazardowe na automatach. Wprawdzie formalnie wynajął lokal spółce pod działalność handlową, ale na podstawie odrębnej umowy zlecenia wykonywał obsługę techniczno-gospodarczą lokalu, w którym działały automaty. Podmiotem urządzającym grę na automatach jest zaś nie tylko ten, do kogo one należą i kto je udostępnia, ale także ten, kto umożliwia korzystanie z nich.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skarżący podtrzymał stanowisko, że nie mógł zostać ukarany, ponieważ to nie on odpowiada za urządzanie gier na automatach, które nie należą do niego.

Czytaj także:

Sąd uznał jednak, że interpretacja przepisów była prawidłowa. Ustawa o grach hazardowych używa pojęcia „urządzający gry", co oznacza, że może to być każdy, kto urządza gry hazardowe. Pojęcie „urządzanie gier" należy bowiem rozumieć szeroko, jako podejmowanie czynności służących zorganizowaniu i prowadzeniu gier hazardowych, a więc np. znalezienie odpowiedniego miejsca do zamontowania urządzenia, jego obsługa i wypłacanie wygranych. Skarżący doprowadził do utworzenia w swoim lokalu punktu gier na automatach i faktycznie go obsługiwał – uznał sąd. W myśl art. 89 ustawy o grach hazardowych karze pieniężnej podlega zarówno urządzający takie gry hazardowe, jak i ich uczestnik. A także posiadacz lokalu, w którym się odbywają.

Zgodnie z art. 1 ustawy o grach hazardowych gry na automatach są jednak tylko jednym z rodzajów gier hazardowych. Wśród nich wymieniane są jeszcze gry losowe, zakłady wzajemne oraz gry w karty, w tym w pokera. Przy obecnym, szerokim rozumieniu pojęcia „urządzanie gier" może się więc okazać, że kary czekają nie tylko organizatora i uczestników gry w pokera, lecz także właściciela mieszkania, który je np. nierozważnie udostępnił grupce znajomych na taki właśnie cel.

Sygnatura akt: III SA/Po 347/19

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA