fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Bodnar alarmuje Ziobrę ws. prokuratorskich postępowań przygotowawczych. "Statystyki są wręcz dramatyczne"

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Po wejściu w życie w 2016 r. nowego Prawa o prokuraturze nastąpił systemowy spadek sprawności prokuratorskich postępowań przygotowawczych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

O przyczyny tej sytuacji Rzecznik Praw Obywatelskich zapytał ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę.

RPO przypomina, że przedstawiając projekt ustawy Prawo o prokuraturze, uzasadniano go tym, że prokuratura utraciła instrumenty prawne umożliwiające zachęcenie prokuratorów do wytężonej i energicznej pracy. Twierdzono, że „powrót do unii personalnej Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego doprowadzi do odzyskania przez osobę kierującą prokuraturą silnej pozycji, zarówno wobec podległych prokuratorów jak i organów zewnętrznych, co stanowi niezbędny element właściwej realizacji zadań nałożonych przez ustawodawcę na tę instytucję."

Powołując się na sprawozdania z działalności prokuratury, RPO wskazuje, że od 2016 r. nastąpił znaczny wzrost liczby postępowań długotrwałych.

Ze sprawozdania z działalności prokuratury za rok 2015 wynika, że postępowań przygotowawczych, których czas trwa:

od 3 do 6 miesięcy, było 16 805,

powyżej 6 miesięcy do roku – 6351,

powyżej roku do 2 lat – 1016,

powyżej 2 lat do 5 lat – 604,

ponad 5 lat – 106.

Natomiast w roku 2020 postępowań przygotowawczych, których czas trwa:

powyżej 3 miesięcy do 6 miesięcy, było 27 882,

powyżej 6 miesięcy do roku – 15 184,

powyżej roku do 2 lat – 5474,

powyżej 2 lat do 5 lat – 2900,

ponad 5 lat – 467.

- Statystyki te są wręcz dramatyczne i wskazują, że w niektórych przedziałach czasowych ponad czterokrotnie wzrosła liczba spraw, w których prowadzone są długotrwałe postępowania przygotowawcze – podkreśla Adam Bodnar.

Jednocześnie zwraca uwagę, że znacząco wydłużył się też czas pobytu osób podejrzanych w aresztach. - Dane te świadczą o narastającym po wejściu w życie w 2016 r. Prawa o prokuraturze systemowym problemie spadku sprawności prowadzonych przez prokuraturę postępowań przygotowawczych - pisze RPO. - Sytuacja ta stanowi realne zagrożenie naruszenia praw osób podejrzanych i pokrzywdzonych w zakresie rozpatrzenia ich spraw w rozsądnym terminie - dodaje.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA