fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Waloryzacja emerytur 2018 będzie rekordowa

Adobe Stock
Przyszłoroczna waloryzacja wyniesie 2,7 proc., a w drugiej połowie roku rząd obiecuje jednorazowe dodatki.

Przeszło 5 mln emerytów pobierających świadczenia z ZUS, prawie 1,2 mln emerytowanych rolników i kilkaset tysięcy emerytów mundurowych może liczyć, że od 1 marca 2018 r. ich świadczenia wzrosną o co najmniej 2,7 proc.

27 zł i więcej

To więcej, niż zapowiadał rząd w połowie roku, gdy w założeniach ustawy budżetowej przyjęto waloryzację świadczeń na poziomie 2,4 proc. Podwyżka wynika z większej, niż zakładano inflacji. Jeśli ceny będą nadal rosły w takim tempie, może się okazać, że wzrośnie także wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji. Taki scenariusz wynika z informacji przedstawionych przez prof. Marcina Zielenieckiego, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, w odpowiedzi na interpelacje poselskie. Zastrzega w nich, że przyszłoroczna waloryzacja wyniesie „co najmniej 2,7 proc.". Może też więc być wyższa.

Dobre i złe strony

Byłaby to największa ustawowa waloryzacja świadczeń w ostatnich latach.

Taka formuła ma dobre i złe strony. Osoby pobierające minimalne emerytury w wysokości 1000 zł dostaną bowiem 27 zł podwyżki zagwarantowanej przez prawo. A osoba pobierająca 2000 zł emerytury dostanie wtedy aż 54 zł podwyżki. To i tak więcej, niż dostałaby w poprzednich latach. Przykładowo w 2017 r., gdy ustawowy wskaźnik waloryzacji wyniósł tylko 0,44 proc., rząd zdecydował się na podwyżkę świadczeń o co najmniej 10 zł. Podwyżka najniższych emerytur była jednak znacznie większa, bo aż o prawie 118 zł, gdy minimalne świadczenie gwarantowane przez państwo wzrosło z 882,56 zł brutto do 1000 zł.

Biorąc jednak pod uwagę, że na ustawową waloryzację rząd będzie musiał wydać co najmniej 5,4 mld zł, trudno się spodziewać, że uda się znaleźć ekstrapieniądze na dodatkową podwyżkę najniższych świadczeń – jak było w marcu tego roku.

– Od lat zabiegamy o zmianę zasad ustawowej waloryzacji świadczeń, bo krzywdzą one najbiedniejszych emerytów. Waloryzowane w ten sposób świadczenia z roku na rok tracą na wartości – mówi Henryk Nakonieczny z Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność". – Zeszłoroczna podwyżka najniższej emerytury do 1000 zł brutto to dopiero wyrównanie za ostatnie lata. Choć prawdę mówiąc, aby to wyrównanie nastąpiło w pełni, to minimalne świadczenie z ZUS powinno wynosić 1007 zł miesięcznie brutto.

Wszystko wskazuje na to, że także w przyszłym roku wysoka ustawowa waloryzacja może nie pokryć skutków rosnącej w ostatnich miesiącach inflacji. Ceny żywności zapewne nadal będą rosły, a to właśnie koszty zakupu produktów żywnościowych stanowią prawie połowę wydatków najbiedniejszych emerytów. „Solidarność" szacuje, że wzrost cen żywności może przekroczyć nawet 5 proc., czego nie zrekompensuje podwyżka świadczeń na poziomie 2,7 proc.

Niepewne 500+

Minister Zieleniecki zapowiada też wypłatę jednorazowych dodatków dla najbiedniejszych emerytów, która mogłaby nastąpić „już w drugiej połowie 2018". Zastrzega jednak, że decyzja zależy od kosztów przywrócenia niższego wieku emerytalnego.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP

Ile wyniesie waloryzacja świadczeń z ZUS i KRUS, okaże się dopiero na początku 2018 r., gdy będziemy znali wskaźnik inflacji. Już teraz wiadomo, że wyniesie ona nie mniej niż 2,7 proc., co będzie kosztowało budżet około 5,4 mld zł. Biorąc pod uwagę obciążenie budżetu i planowane wprowadzenie programu 500+ dla najbiedniejszych emerytów w drugiej połowie roku, ci z najniższymi świadczeniami nie mają się co spodziewać więcej, niż gwarantują im przepisy. Mam zresztą wątpliwości, czy rządowi uda się wdrożyć program dla najbiedniejszych emerytów już pod koniec przyszłego roku. Raczej obstawiałbym dopiero 2019 r. Być może rząd liczy, że wykonanie budżetu w 2018 r. tak jak w tym roku będzie lepsze, niż wcześniej założył minister finansów. Jeśli w połowie 2018 r. będzie nadwyżka, to wtedy będą pieniądze na te jednorazowe dodatki.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA