fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Powstanie Warszawskie

Powstańcze kartki

materiały
W 76 rocznicę Powstania Warszawskiego Zamek Królewski zaprasza na film w technologii VR, a Muzeum Powstania Warszawskiego na wspólne śpiewanie w Parku Wolności.

Na Zamku przez 63 dni, zaczynając od 1 sierpnia, można zobaczyć „Kartkę z powstania” -pierwszy fabularyzowany polski film w technologii VR, opowiadający historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały”.

W rolach głównych: Mirosław Haniszewski (Kpt. Władysław Sieroszewski „Sabała”), Tomasz Ziętek („Pestka”), Agata Różycka („Zosia”), Tomasz Solich („Hanys”), Zacharjasz Muszyński („Żwawy”). Reżyseria: Tomasz Dobosz. Produkcja: Narodowe Centrum Kultury.

„Kartka z Powstania” zdobyła m.in. główną nagrodę na festiwalu Los Angeles Film Awards w kategorii Virtual Reality. Otrzymała także Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa w dziedzinie Kultura Cyfrowa. Pokazy na Zamku Królewskim odbywają się w co godzinę – w weekendy od 10:30; od wtorku do piątku od 11.30

Technologia VR umożliwia doświadczenie wirtualnej przestrzeni „tu i teraz” za pośrednictwem specjalnych gogli, przenosząc nas w inną przestrzeń i dając wrażenie, że jesteśmy uczestnikami filmowych zdarzeń.

„Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” to z kolei wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego - 1 sierpnia o godz. 20.30. Wydarzenie będzie też transmitowane w TVP1 oraz na profilu Muzeum na Facebooku

Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęło zarazem V edycję ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię. W tym roku wysyłając kartkę, każdy może nie tylko okazać pamięć Powstańcom Warszawskich, ale również realnie pomóc.

Na stronie internetowej https://bohateron.pl od 1 sierpnia do 2 października można wysłać kilka słów do bohaterów PW. Na kartce obowiązuje limit 25 słów – tylu, ile maksymalnie można było zawrzeć w korespondencji wysyłanej pocztą polową podczas Powstania Warszawskiego. Wypełnione przez internet pocztówki zostaną wydrukowane i po zakończeniu akcji przekazane adresatom w formie tradycyjnej.

- W dzisiejszych czasach ważna jest pamięć, dbanie o przekazywanie naszej historii kolejnym pokoleniom, ale równie istotna jest pomoc dla tych, którzy tak wiele poświęcili dla pokolenia swoich wnuków, prawnuków czy też praprawnuków. Wiemy jak cenna dla Powstańców Warszawskich jest świadomość, że mogą na nas liczyć w każdej sytuacji. Dlatego zrodziła się idea odpłatnej kartki; po to, aby kontynuować dialog międzypokoleniowy, ale też po to, aby każdy z nas miał możliwość ofiarowania czegoś od siebie. – tłumaczy Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka projektu. Koszt kartki do wyboru: 10, 50 lub 100 zł..

Kampania BohaterOn trwa do 2 października. W spocie ją promującym występuje jeden z uczestników Powstania - Władysław Rosiński „Zapałka” oraz aktorzy: Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Antoni Pawlicki, Maciej Zakościelny, Maciej Musiał, Olga Bołądź, Karolina Gorczyca, Katarzyna Bujakiewicz i Michał Czernecki.

Muzeum ogłosiło też II edycje Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich, przyznawanej osobom, firmom i instytucjom, które aktywnie promują wiedze o historii Polski z lat 1918-1989. Kandydata do nagrody może zgłosić każdy: https://bohateron.pl/bohaterony-2019/zglos-kandydata/. A w wyborze laureatów internauci uczestniczą, biorąc udział w głosowaniu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA