fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poszukiwanie pracy

Chudnący biznes Work Service

Bloomberg
Spółka, która nie tak dawno przedstawiała się jako lider usług HR na skalę regionu a dziś walczy o przetrwanie, zakończyła III kwartał z kolejnym spadkiem przychodów, lecz przy poprawie rentowności.

W III kwartale nieco przyspieszyło (do ponad 21 proc. licząc rok do roku) tempo spadku skonsolidowanych przychodów Worka Service, które na koniec września wyniosły1,24 mld zł. W zamian wyraźnie lepsze były wyniki operacyjne grupy- wynik EBIDA z ujemnego w ubiegłym roku wzrósł teraz do 37,4 mln zł, zysk na sprzedaży poprawił się w skali roku o ponad 60 proc. (do 8,9 mln zł) a zamiast straty operacyjnej Worka Service zanotowała na koniec III kw. tego roku 25,8 mln zł zysku. Grupa zmniejszyła też – o ponad połowę w porównaniu z 9 miesiącami 2018- stratę netto, która na koniec września wyniosła 10,8 mln zł. Widać więc efekty prowadzonej od zeszłego roku ostrej redukcji kosztów stałych.

W dalszej naprawie spółki ma pomóc odnowiona na październikowym NWZA rada nadzorcza pod przewodnictwem Przemysława Schmidta. - Nowi członkowie rady nadzorczej pomogą nam skoncentrować się na wsparciu procesu poprawy efektywności, a także prowadzonych rozmów z inwestorami- komentowała te zmiany prezes Worka Service Iwona Szmitkowska.

Spółkę, która od kilku miesięcy prowadzi proces przeglądu opcji strategicznych (w tym pozyskania inwestorów) i procesy pozyskania finansowania na spłatę zadłużenia, nadal jednak obciążają duże zobowiązania. Na koniec września br. były wprawdzie o prawie 17 proc. niższe niż rok wcześniej, ale wciąż przekraczały 635 mln zł (w 90 proc.-krótkoterminowe).

Utrudniają one spółce wykorzystanie dobrej koniunktury w usługach HR i zmuszają do wyprzedawania co bardziej atrakcyjnych aktywów. Do końca marca 2020 ma się zakończyć uzgodniony już proces sprzedaży węgierskiej spółki Pro Human, na którym Worka Service ma zarobić 49 mln zł. Teraz grupa prowadzi proces sprzedaży firmy rekrutacyjnej Antal. Według przedstawionych w sprawozdaniu za III kwartał br. wyników z działalności kontynuowanej (bez Pro Human i Antal), przychody Worka Service wyniosłyby w tym roku nieco ponad 636 mln zł- o 36 proc. mniej niż rok wcześniej. Za to przy dużo mniejszych niż rok wcześniej stratach (14,8 mln zł straty operacyjnej i 14,3 mln zł straty netto). Grupa będzie więc cieniem dawnej wielkości, ale dużo bardziej rentownym.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA