fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poszukiwanie pracy

Kuszenie młodych z dyplomami w obcych językach

AdobeStock
Polscy pracodawcy już po raz czwarty dzięki programowi Go4Poland zawalczą o młodych Polaków studiujących na zagranicznych uczelniach.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, PKN Orlen, Bondspot, Towarowa Giełda Energii, Fundacja PFR, KUKE, JLL i NAWA – to partnerzy tegorocznej, czwartej edycji Programu Go4Poland – Wybierz Polskę, który organizuje Fundacja GPW. Ma on przekonać zdolnych i ambitnych polskich studentów z zagranicznych uczelni do rozważenia możliwości, jakie oferują im pracodawcy w kraju.

Mają w tym pomóc wakacyjne płatne staże, warsztaty i programy mentoringowe w firmach oraz instytucjach publicznych będących partnerami programu organizowanego w tym roku pod patronatem medialnym „Rzeczpospolitej". – Cieszy mnie, że polscy studenci coraz częściej wybierają mobilność edukacyjną i podejmują wyzwania związane ze studiami na zagranicznych uczelniach. Kończąc prestiżowe studia, stają przed dylematem: rozpocząć karierę zawodową za granicą czy wrócić do kraju. Fundacja GPW, realizując Program Go4Poland – Wybierz Polskę, zachęca młodą, zdolną młodzież do podjęcia kariery zawodowej w Polsce lub za granicą, ale w oddziałach polskich przedsiębiorstw – podkreśla Marek Dietl, prezes GPW.

Jego zdaniem wspólne działanie z przedstawicielami biznesu oraz instytucjami przekona studentów, że warto budować karierę zawodową w Polsce.

Program Go4Poland skierowany jest do Polaków (także do młodego pokolenia Polonii), którzy nie ukończyli 26 lat, studiują za granicą od minimum pół roku i są już przynajmniej na II roku studiów albo je ukończyli.

Organizatorzy zakładają, że każdy z partnerów tegorocznej edycji zaoferuje przynajmniej jeden płatny staż, ale wiadomo już, że część firm przygotowała po kilka miejsc.

Jak wynika z informacji Fundacji GPW, pozyskiwanie kolejnych partnerów wciąż trwa. – Projekt z jednej strony ułatwia firmom dotarcie do najlepiej wykształconych pracowników, a z drugiej prezentuje polskim studentom te firmy, które doceniają potencjał talentów oraz chcą ze swoją ofertą dotrzeć do młodych i ambitnych ludzi studiujących za granicą – wyjaśniają organizatorzy.

Chętni do udziału w programie mogą się zgłaszać do czerwca, czyli do zakończenia zgłoszeń na zaplanowaną na 27 czerwca na GPW konferencję „Twoja kariera – kierunek Polska", na której spotkają się partnerzy oraz studenci-laureaci Go4Poland.

Konferencji będą towarzyszyć targi pracy, a imprezę poprzedzi tydzień warsztatów, które firmy i instytucje partnerskie zorganizują dla studentów – każdy z partnerów ma przygotować przynajmniej jeden warsztat. Dla uczestników konferencji będzie też przygotowana strefa mentoringu – dająca możliwość spotkań i bezpośrednich rozmów z ewentualnymi mentorami.

Jak zaznacza Aleksandra Flis z biura prasowego programu, warto zarejestrować się do udziału w programie jak najszybciej, nie czekając do czerwca. Tym bardziej że nabór na staże ogłaszany jest przez partnerów na bieżąco, a niektóre z rekrutacji mogą trwać krótko. Co więcej, rejestracja umożliwia też aplikowanie na staże i warsztaty oraz mentoring w ramach Go4Poland.

Według danych Fundacji GPW program jest obecny w 11 krajach, w tym w Hongkongu, USA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. We wcześniejszych edycjach uczestniczyło 25 partnerów, a dotychczas ponad 350 polskich studentów otrzymało status laureata.

Wśród nich jest Anna Szlagor, która studiuje na Uniwersytecie w Birmingham. Jej zdaniem program umożliwił jej zapoznanie się z możliwościami, jakie polski rynek pracy oferuje studentom zagranicznych uczelni. Był też okazją do poznania licznych Polaków studiujących za granicą, którzy rozważają karierę w kraju.

więcej www.go4poland.pl.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA