fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

IBRiS: Kukiz poza Sejmem

Fotorzepa/Piotr Guzik
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie serwisu Onet.pl, gdyby wybory odbyły się w niedzielę do sejmu dostałoby się pięć partii. Tuż pod progiem znalazłby się ruch Kukiza, który jak się wydaje na dobre stracił wiarygodność w oczach wyborców.

Pierwsze miejsce w sondażu zajmuje PiS (36,9 proc.), którego przewaga nad drugą Platformą Obywatelską (25,5 proc.) utrzymuje się już od jakiegoś czasu na stabilnym poziomie, oscylując w granicach dziesięciu procent. Jak się okazuje, kryzys związany z uchodźcami nie zaszkodził Platformie, a wręcz ją nieznacznie wzmocnił. Jak widać taktyka, jaką stosowała Ewa Kopacz przyniosła  skutki, pytanie tylko, jak zareagują wyborcy po wczorajszym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli, na którym zapadły już konkretne decyzje i gdzie trzeba było zająć jasne stanowisko w sprawie uchodźców.

Na granicy progu wyborczego, który dla koalicji wynosi 8 proc. już od jakiegoś czasu balansuje Zjednoczona Lewica, jednak to wciąż większe poparcie niż SLD miało działając w pojedynkę, więc wydaje się, że współpraca z Zielonymi, Twoim Ruchem, PPS i UP politycznie opłaciła się wszystkim.

Tuż za Zjednoczoną Lewicą z wynikiem 8,2 proc. plasuje się Nowoczesna.pl Ryszarda Petru. Po początkowo entuzjastycznym wręcz przyjęciu tej inicjatywy przez wyborców, partia ta od dłuższego czasu notuje jednocyfrowy wynik, czasem będąc nawet pod progiem wyborczym. Wydaje się, że propozycje Ryszarda Petru są skierowane do stosunkowo wąskiej grupy wyborców, jednak należy pamiętać, że tak samo mówiono o PO przy początkach jej powstawania.

Dalej z wynikiem 5,8 proc. znalazło się PSL.  Trzeba jednak dodać, że ostateczny rezultat może być dużo wyższy niż w sondażach, tak jak to miało miejsce w wyborach samorządowych.

Pod progiem wyborczym (4,7 proc.) natomiast plasuje się Ruch Kukiza. Jak widać, gdy krytyka obecnej sytuacji musiała zostać uzupełniona o pomysły na jej zmianę, poparcie gwałtownie spadło. Nie bez znaczenia są z pewnością zawirowania personalne w samym ruchu, które wyborcom kojarzą się raczej ze „starą” polityką niż z obiecaną przez niego „nową”.

Z wynikiem 3,6 proc, na przedostatnim miejscu plasuje się partia KORWiN. To od lat wręcz standardowy, nie licząc wyborów do europarlamentu, wynik Janusza Korwin-Mikkego, którego przekaz jest jeszcze bardziej hermetyczny niż Ryszarda Petru, chociaż ostatnie sondaże stawiały tę partię nieznacznie ponad progiem.

Na ostatnim miejscu z wynikiem 0,9 proc plasuje się partia „Razem”. Należy jednak zwrócić uwagę, że jest to jedno z pierwszych uwzględnień tej partii w sondażach oraz że istnieje ona dopiero od kilku miesięcy i jeszcze nie dała się poznać szerszej grupie wyborców. Było już kilka partii, które tak zaczynały, chociażby „Samoobrona” czy Liga Polskich Rodzin, jednak do wyborów pozostał jedynie miesiąc.

 

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA