fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ranking zaufania: Duda liderem, spadek Kidawy-Błońskiej

Fotorzepa, Jakub Czermiński
W porównaniu z poprzednim miesiącem, w lutym zaufanie Polaków najbardziej wzrosło do Roberta Biedronia i Tomasza Grodzkiego, najbardziej spadło - do Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Szymona Hołowni. Na czele rankingu zaufania są prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu.

Urzędujący prezydent (47,7 do 43 proc.) i szef rządu (43,2 do 42 proc.) to jedyni politycy, wobec których w lutowym sondażu IBRiS dla Onetu przeważają opinie pozytywne.

Na kolejnych miejscach pod względem zaufania znaleźli się: prezes PiS Jarosław Kaczyński (34,2 proc.), prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (33,3 proc.), europoseł Robert Biedroń (32,3 proc.), minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (31,3 proc.) oraz Donald Tusk (30,8 proc.). Zaufanie do pozostałych polityków, o których byli pytani ankietowani, nie przekroczyło w lutym 30 proc.

Liderem ogólnopolskiego rankingu nieufności wśród polityków jest Janusz Korwin-Mikke (70,8 proc.). Na kolejnych miejscach w tej stawce znaleźli się Grzegorz Schetyna (60,2 proc.), Donald Tusk (53,5 proc.), Zbigniew Ziobro (52,8 proc.) i Jarosław Kaczyński (50,1 proc.).

Spośród uwzględnionych w sondażu kandydatów w wyborach prezydenckich, największy wzrost zaufania odnotowali Robert Biedroń (o 7,3 pkt. proc.), Andrzej Duda (6,1 pkt. proc.) i Krzysztof Bosak (5,6 pkt. proc.). Największe spadki zanotowali Małgorzata Kidawa-Błońska (o 5,1 pkt. proc.) i Szymon Hołownia (3,9 proc.). Zaufanie do Władysława Kosiniaka-Kamysza wzrosło o 1,4 pkt. proc.

Spośród wymienionej szóstki, w rankingu nieufności prowadzi Kidawa-Błońska (46,7 proc.) przed Biedroniem (45,4 proc.), Bosakiem (43,9 proc.), Dudą (43 proc.), Kosiniakiem-Kamyszem (33,4 proc.) i Hołownią (27,8 proc.). Największą obojętność spośród walczących o Pałac Prezydencki budzą Hołownia i prezes PSL (odpowiednio 29,1 proc. i 24,2 proc.). Najwięcej odpowiedzi "nie znam" spośród kandydatów w badaniu otrzymali Bosak (27 proc.) i Hołownia (25,6 proc.). Z sondażu wynika, że urzędującego prezydenta nie zna co dwudziesty Polak.

Sondaż IBRiS dla Onetu zrealizowaną 14 lutego metodą CATI na reprezentatywnej grupie 1100 respondentów.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA