fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Premier Japonii: Przyspieszymy rozmowy, podpiszemy traktat pokojowy z Rosją

AFP
Rząd Japonii jest zdeterminowany by rozwiązać kwestię sporu terytorialnego i podpisać traktat pokojowy z Rosją - powiedział premier Shinzo Abe.

Japoński premier wygłosił w parlamencie wystąpienie programowe.

- Porozumienia, które zawarliśmy z prezydentem Władimirem Putinem są krok po kroku realizowane - powiedział Shinzo Abe. Dodał, że na czterech wyspach południowej części archipelagu Wysp Kurylskich prowadzona jest wspólna działalność gospodarcza, a byli mieszkańcy regionu odwiedzają znajdujące się na wyspach groby swych bliskich.

Czytaj także:
Handel Wyspami Kurylskimi

- Przyspieszymy rozmowy w oparciu o deklarację z 1956 roku, rozwiążemy problem terytorialny i podpiszemy traktat pokojowy - zadeklarował szef rządu. - Podążamy w tym kierunku bez wahania. Jestem w pełni zdecydowany, by osiągnąć ten cel wspólnie z prezydentem Putinem - podkreślił.

Rosja i Japonia formalnie pozostają w stanie wojny od 9 sierpnia 1945 roku. Mimo zakończenia działań wojennych 2 września tego samego roku Japonia nie podpisała z ZSRR (którego sukcesorem jest Rosja) traktatu pokojowego. Porozumienie utrudnia spór terytorialny między oboma krajami dotyczący południowej części archipelagu Wysp Kurylskich, zajętej przez ZSRR w czasie działań wojennych. Japonia domaga się jej zwrotu, Rosja podkreśla, że obszar ten jest częścią jej terytorium.

Źródło: rp.pl / TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA