fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Portugalia: Polityk wezwał do „odesłania do kraju pochodzenia” czarnoskórej posłanki

Andre Ventura i Joacine Katar Moreira
AFP
Jedyny skrajnie prawicowy poseł w portugalskim parlamencie wywołał oburzenie, gdy w środę wezwał, by czarnoskórą deputowaną „odesłać do kraju pochodzenia”.

Prawicowy poseł Andre Ventury zaatakował Joacine Katar Moreirę z lewicowej partii Livre. Został zgodnie potępiony przez polityków różnych opcji oraz komentatorów w prasie.

Katar Moreira, urodzona w Gwinei Bissau w Afryce Zachodniej, przedstawiła we wtorek uchwałę, wzywającą Lizbonę do zwrotu do krajów pochodzenia dzieł sztuki z byłych kolonii portugalskich. Zaproponowała też, by władze sporządziły listę dzieł sztuki, które Portugalia powinna oddać.

Ventura, lider skrajnie prawicowej partii Chega, napisał na Facebooku: „Proponuję, aby sama wiceprzewodnicząca Joacine została odesłana do kraju pochodzenia. Byłoby to o wiele korzystniejsze dla wszystkich”.

Moreira jest jedyną wiceprzewodniczącą partii Livre, więc Ventura nie mógł się później zasłaniać, że mówił o kimś innym. Lewicowe ugrupowanie potępiło słowa posła, zwracając uwagę, że ich parlamentarzystka pada ofiarą „ciągłych ataków o charakterze rasistowskim”.

Inne partie, w tym posłowie rządzącej Partii Socjalistycznej i skrajnie lewicowy Blok Lewicy, również skrytykowały wpis Ventury.

Andre Ventura został wybrany do parlamentu w październiku ubiegłego roku. To pierwszy skrajnie prawicowy poseł od czasu upadku reżimu wojskowego w 1974 roku - podkreśla agencja AFP. Jego regularne ataki na osoby o innym niż biały kolorze skóry, a także np. na Romów, stały się dzięki mandatowi posła jeszcze głośniejsze.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA