fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Prokurator generalny Izraela oskarża premiera Netanyahu o korupcję

AFP
Premier Izraela Beniamin Netanjahu został oskarżony o korupcję. Oznacza to jeszcze większą niepewność w kwestii utworzenia nowego rządu.

Dwukrotnie przeprowadzone w tym roku wybory parlamentarne w Izraelu nie zakończyły się utworzeniem rządu. Najpierw koalicji nie utworzył Beniamin Netanjahu, obecnie porażkę w tym temacie ogłosił Benny Ganc.

Dodatkowo prokurator generalny Awichaj Mandelblit ogłosił dziś decyzję, pierwszą tego typu przeciwko pełniącemu funkcję premierowi Izraela. Przekazał, że zarzuty dotyczą przekupstwa, naruszenia zaufania i defraudacji.

Netanjahu, który zaprzeczył popełnieniu przestępstwa w trzech przypadkach korupcji, nie ma prawnego obowiązku rezygnacji po postawieniu mu zarzutów. Zapowiedział, że złoży dziś oświadczenie w tej sprawie.

Premier jest podejrzany o przyjmowanie prezentów o wartości 264 tys.dolarów, które według prokuratorów obejmowały cygara i szampana. 

Netanjahu może grozić 10 lat więzienia, jeśli zostanie skazany za łapówkarstwo i maksymalnie do trzech lat więzienia, jeśli sąd skaże go za defraudację i naruszenie zaufania.

Jest to sprawa precedensowa w historii państwa żydowskiego, gdyż urzędujący premier nigdy jeszcze nie został postawiony w stan oskarżenia. 

Policja jest przekonana, że między Netanjahu, jego żoną oraz Szaulem Elowiczem, właścicielem koncernu telekomunikacyjnego Bezeq, „powstały związki korupcyjne". Rzecz dotyczy portalu Walla, jednego z najbardziej poczytnych mediów w Izraelu. Zdaniem policji premier oraz jego żona mieli interweniować w redakcji za pośrednictwem właściciela Bezeq i jego żony, czasami codziennie, wpływając na pozytywny przekaz o sobie i o rządzie.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA