fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Premier Szkocji: Głosowanie na nas to ucieczka od brexitu

AFP
Premier Szkocji Nicola Sturgeon przedstawiając w środę manifest wyborczy swojej Szkockiej Partii Narodowej (SNP) ma oskarżyć premiera Borisa Johnsona o to, że jest on politykiem "groźnym i nie nadającym się na urząd" szefa rządu - informuje BBC.

Sturgeon ma powiedzieć, że głosowanie na SNP w wyborach rozpisanych na 12 grudnia będzie głosowaniem na "ucieczkę od brexitu i przekazanie przyszłości Szkocji w ręce Szkotów". Sturgeon wielokrotnie zapowiadała wcześniej, że chciałaby doprowadzić do rozpisania kolejnego referendum ws. niepodległości Szkocji (w 2014 roku zwolennicy niepodległości przegrali referendum).

Zdaniem szefowej szkockiego rządu umowa brexitowa wynegocjowana przez Borisa Johnsona z Brukselą jest "koszmarem dla Szkocji".

Premier Szkocji ma również wezwać do zwiększenia wydatków na służbę zdrowia w całej Wielkiej Brytanii.

W ostatnich wyborach do Izby Gmin SNP zdobyła 35 mandatów stając się trzecią największą partią w brytyjskim parlamencie.

Sturgeon podkreślała wcześniej, że w nadchodzących wyborach waży się przyszłość kraju, a wyborcy w Szkocji muszą odpowiedzieć na "fundamentalne pytanie" o to, kto ma rządzić w Szkocji.

Premier Szkocji ostrzegała, że torysi chcą zmniejszyć budżet Szkocji i odebrać kompetencje parlamentowi Szkocji. Dodawała, że brexit zagrozi miejscom pracy, standardowi życia i prawom pracowników.

- Brexit wyrwie Szkocję z jednolitego wspólnego rynku - ośmiokrotnie większego niż rynek brytyjski - i z unii celnej, największego na świecie bloku handlowego - mówiła Sturgeon.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA