fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Iran zapowiada wzrost produkcji wzbogaconego uranu

AFP
Iran zapowiedział dziś ponad dziesięciokrotny wzrost produkcji wzbogaconego uranu po serii ustępstw w związku z podpisanym porozumieniem nuklearnym z 2015 roku, z którego zrezygnowały Stany Zjednoczone.

Iran opracował również dwie nowe zaawansowane wirówki, z których jedna jest w fazie testów - ogłosił Ali Akbar Salehi, szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej.

- Produkcja wzbogaconego uranu osiągnęła poziom pięciu kilogramów dziennie - powiedział dziennikarzom w zakładzie Natanz w centrum kraju. Wydarzenie to było relacjonowane przez państwową telewizję.

Dla porównania Iran produkował ok. 450 g. dwa miesiące temu. 

W maju władze w Teheranie podjęły decyzję o zawieszeniu niektórych zobowiązań dotyczących energii jądrowej. Była to reakcja na wycofanie się z porozumienia przez Stany Zjednoczone. Donald Trump jednocześnie ogłosił, że przywraca nałożone na kraj sankcje.

Teheran grozi, że pójdzie dalej, jeśli pozostali sygnatariusze porozumienia - Wielka Brytania, Chiny, Francja, Niemcy i Rosja - nie pomogą obejść amerykańskich sankcji.

- Nadal wzywamy Iran do niezwłocznego odwrotu i powstrzymania się od innych środków, które mogłyby zaszkodzić porozumieniu nuklearnemu - powiedziała rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Federicy Mogherini.

1 lipca Iran ogłosił, że zwiększył zapasy wzbogaconego uranu do poziomu przekraczającego maksymalne 300 kg ustalone w porozumieniu, a tydzień później podano, że przekroczono 3,67-procentowy limit czystości zapasów uranu. 7 września uruchomiono zaawansowane wirówki, aby zwiększyć zapasy. 

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA