fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Minister Henryk Kowalczyk powołał dyrektor. Jej mąż skazany za szpiegostwo

Państwowy Instytut Geologiczny
Robert Niedźwiedzki/CC 4.0
Czwartego października nominację nowej dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego wręczył minister środowiska Henryk Kowalczyk. Tego samego dnia z powodów osobistych złożyła ona swoją rezygnację. Jej mąż niedawno został skazany za szpiegostwo na rzecz Rosji.

Nowa dyrektor została wskazana przez wiceministra środowiska i zarazem Głównego Geologa Kraju, Piotra Dziadzio. W dniu nominacji z powodów osobistych dyrektor złożyła swoją rezygnację.

Jak nieoficjalnie informuje TVN24, za nagłą dymisją stoją działania pionu kontrwywiadu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Mąż byłej już dyrektor PIG został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW w marcu 2018 roku i cały rok spędził za kratami.

W tym roku usłyszał wyrok trzech lat więzienia. Wyrok nie jest prawomocny, ale nie złożono od niego apelacji.

"Jako urzędnik Ministerstwa Gospodarki, a następnie Ministerstwa Energii brał udział w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU na terenie Polski. Będąc zatrudniony na stanowisku głównego specjalisty, posiadając dostęp do wrażliwych informacji z sektorów energetyki i funduszy europejskich, kilkukrotnie odbywał zainicjowane przez oficera GRU spotkania operacyjne, podczas których przekazywał mu swoją wiedzę uzyskaną w związku ze swoim zatrudnieniem" - uzasadniono w wyroku.

Mężczyzna miał przekazywać informacje o ostatecznym terminie oddania do eksploatacji terminala LNG w Świnoujściu, wydatkowaniu środków unijnych na energetykę i zarysy tworzenia nowej polityki energetycznej. 

Głównym zadaniem Państwowego Instytutu Geologicznego jest badanie złóż surowców mineralnych na terenie naszego kraju.

Minister Henryk Kowalczyk tłumaczy, że w dniu mianowania nowej dyrektor nie wiedział o sprawie jej męża.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA