fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Niemcy: Szefowa SPD niespodziewanie podała się do dymisji

AFP
Andrea Nahles, liderka niemieckiej partii SPD, ogłosiła swoją dymisję po słabych wynikach swojej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na razie nie wiadomo, kto ją zastąpi.

Andrea Nahles w niedzielę ogłosiła rezygnację ze stanowiska szefowej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec i przewodniczącej klubu parlamentarnego SPD.

- Dyskusje w grupie parlamentarnej i duża ilość informacji zwrotnych od partii pokazały mi, że nie mam już wsparcia na zajmowanym stanowisku - powiedziała Nahles na konferencji prasowej w Berlinie.

Decyzja szefowej SPD jest następstwem słabych wyników jej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Majowe głosowanie sprowadziło socjaldemokratów do roli trzeciej partii Niemiec pod względem poparcia, za jej partnerem koalicyjnym CDU oraz Zielonymi.

Rezygnacja Nahles jest niespodzianką - we wtorek miały się odbyć wybory szefa frakcji socjaldemokratów w Bundestagu, zarządzone przez samą przewodniczącą, która chciała w ten sposób rzucić wyzwanie swoim wewnątrzpartyjnym krytykom. Zapowiadano, że zrezygnuje z szefowania SPD, dopiero jeśli przegra to głosowanie.

Wpływ na decyzję Nahles mógł mieć opublikowany w weekend sondaż pracowni Forsa przeprowadzony na zlecenie RTL i ntv. Największe poparcie uzyskali w nim po raz pierwszy Zieloni, wyprzedzając partię Angeli Merkel. SPD było trzecie, ale straciło 5 punktów procentowych względem poprzedniego badania.

Nahles została przewodniczącą SPD w kwietniu 2018 roku, wcześniej (od września 2017) przewodząc klubowi ugrupowania w Bundestagu. Była pierwszą kobietą, która przewodziła partii, mającej swoje korzenie w 1863 roku.

Źródło: rp.pl/ DW
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA