fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Pompeo: Maduro nie może być częścią przyszłości Wenezueli

AFP
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo stwierdził na antenie telewizji ABC, że nieuznawany przez USA prezydent Wenezueli Nicolas Maduro "nie może być częścią przyszłości Wenezueli". USA od 23 stycznia za prezydenta Wenezueli uznają lidera opozycji, przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, Juana Guaido.

Pompeo ocenił, że Maduro, który cieszy się poparciem Chin i Rosji, "nie może czuć się dobrze, bo choć rządzi w tej chwili, to nie może zarządzać krajem".

Sekretarz stanu mówiąc o "niesamowitej biedzie i głodzie" w Wenezueli, i braku dostępu obywateli do "lekarstw dla chorych dzieci" stwierdził, że Maduro "nie jest kimś, kto może być częścią przyszłości Wenezueli".

Pompeo przyznał jednocześnie, że nie wie, czy zmiany w Wenezueli będą mieć miejsce "dziś, jutro czy za tydzień". Dopytywany kiedy jego zdaniem Maduro będzie musiał odejść ze stanowiska, Pompeo odparł, że "może się to zdarzyć za dwa, lub cztery tygodnie". 

- Maduro nie może czuć się bezpiecznie, jeśli chodzi o swoją pozycję i nie powinien, ponieważ Wenezuelczycy zażądają zdecydowanie, żeby odszedł - ocenił Pompeo.

Na pytanie, czy możliwa jest interwencja wojskowa USA w Wenezueli, Pompeo odparł: - Mamy pełną gamę opcji, na które się przygotowujemy.

Jednocześnie sekretarz stanu, pytany, czy Trump uważa, że do interwencji w Wenezueli mogłoby dojść bez zgody Kongresu, odparł, iż "jest przekonany, że jakiekolwiek działanie podjęte przez USA w Wenezueli będzie zgodne z prawem".

Źródło: ABC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA