fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ukraina: Zełenski wygra wybory i rozwiąże parlament?

AFP
Kandydat na prezydenta Ukrainy Władimir Zełenski, faworyt II tury wyborów prezydenckich, w której zmierzy się z obecną głową państwa, Petro Poroszenką, w rozmowie z agencją informacyjną RBC-Ukraina przyznał, że po wygraniu wyborów rozważy rozwiązanie parlamentu (Rady Najwyższej).

Zełenski, aktor i komik znany z roli w serialu "Sługa narodu", w którym wcielał się w prezydenta kraju, w sondażach przed II turą osiąga wyniki na poziomie ponad 70 proc.

Mówiąc o swoich działaniach po ewentualnym wygraniu wyborów Zełenski przyznał, że "pomyśli wówczas o rozwiązaniu parlamentu".

Jednocześnie kandydat na prezydenta wskazał, że konstytucja Ukrainy określa ramy czasowe w kwestii rozwiązania parlamentu. - Obawiam się, że nie starczy nam czasu. Nie złamię prawa, nie naruszę go. Jeśli zdołamy zrobić to na sześć miesięcy przed kolejnymi wyborami, co jest czasem, w którym mamy prawo rozwiązać parlament... - mówił Zełenski dodając, że rozwiązanie parlamentu "przyniosłoby korzyści" jego ekipie.

Zełenski nie spodziewa się, aby obecny prezydent, Petro Poroszenko, w przyszłym parlamencie mógł stworzyć silną frakcję.

- Obecnie jest przywódcą, ale jest w opozycji do ukraińskiego narodu. Gdybym był nim - dzięki Bogu nie jestem - wycofałbym się z polityki - przekonywał kandydat na prezydenta.

Zełenski w I turze wyborów prezydenckich zdobył 30,24 proc. głosów, a Poroszenko - 15,95 proc.

II tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia.

Źródło: TASS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA