fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ajatollah Chamenei: Urzędnicy USA to idioci pierwszej klasy

Donald Trump
AFP
Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei nazwał urzędników amerykańskich "idiotami pierwszej klasy". Opowiedział również historię urzędnika USA, który kiedyś przepowiedział, że będzie obchodził Boże Narodzenie w Iranie. Słowa te najprawdopodobniej odnoszą się do doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona.

Ajatollah Chamenei szydził z wizyty sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo w Iraku. Szef amerykańskiej dyplomacji w najbliższych dniach odwiedzi także  Egipt, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Oman, Kuwejt i Arabię Saudyjską. Wizyty Pompeo związane są m.in. z wycofaniem amerykańskich wojsk w Syrii. 

Słowa irańskiego przywódcy pokazują, że coraz bardziej napięte są stosunki między jego krajem a Stanami Zjednoczonymi po tym, jak prezydent Donald Trump wycofał swój kraj z porozumienia nuklearnego.

- Niektórzy amerykańscy urzędnicy udają, że są szaleni. Oczywiście się z tym nie zgadzam, ale są idiotami pierwszej klasy - powiedział. Nie sprecyzował, o którym z amerykańskich polityków mówi, ale media szybko przypomniały słowa Johna Boltona, który w marcu ubiegłego roku zapowiadał, że "przed 2019 rokiem będziemy tutaj...świętować w Iranie".

W listopadzie USA nałożyły na Iran sankcje dotyczące sprzedaży ropy. Były one zniesione od 2015 roku, po podpisaniu porozumienia nuklearnego.

- Sankcję wywierają presję na kraj i naród - powiedział Chamenei. - Amerykanie z radością mówią, że nałożone sankcje są bezprecedensowe. Tak, są. Porażka z jaką zmierzą się Amerykanie również będzie bezprecedensowa - dodał.

Źródło: Haaretz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA