fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Dofinansowanie z programu „Czyste powietrze" można połączyć z ulgą termomodernizacyjną w PIT

Adobe Stock
Właściciel domu odliczy część wydatków na inwestycję, na którą dostał środki z programu „Czyste powietrze". Ulga obejmie to, co dołożył ze swoich środków.

Mamy dobrą wiadomość dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcieliby zainwestować w proekologiczne rozwiązania, takie jak wymiana pieca na gazowy czy montaż paneli fotowoltaicznych. Mogą otrzymać dofinansowanie do tego typu inwestycji i dodatkowo skorzystać z nowej ulgi termomodernizacyjnej. Odliczą wówczas od PIT wydatki, których nie objęło dofinansowanie.

Taką możliwość potwierdza skarbówka w jednej z najnowszych interpretacji (0115-KDIT3.4011.334.2020.2.AD). Sprawa dotyczyła podatnika, właściciela domu jednorodzinnego, który skorzystał w 2019 r. z dofinansowania z programu „Czyste powietrze". Otrzymał pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup i montaż kotła kondensacyjnego wraz z armaturą.

Czytaj także:

Kwota wypłacona przez WFOŚiGW pokryła 55 proc. wydatków na inwestycję. Podatnik zapytał, czy w rozliczeniu za 2019 r. może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na pozostałe 45 proc. wydatków z własnej kieszeni. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że takie rozwiązanie jest prawidłowe. Obowiązująca od początku 2019 r. ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć wydatki, które mają na celu docieplenie domu i oszczędzanie energii. Ulga obejmuje zakup m.in. kotła gazowego, kolektora słonecznego i ogniw fotowoltaicznych.

Preferencja przysługuje osobom opłacającym PIT według skali, 19-proc. podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będącym właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, które ponoszą wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Warunkiem jest ich zakończenie w ciągu trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek. Limit odliczenia wynosi 53 tys. zł.

Zgodnie z art. 26h ust. 5 ustawy o PIT nie odlicza się wydatków w części sfinansowanej (dofinansowanej) np. ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej albo odliczonej w ramach preferencji podatkowych. Warunkiem odpisu jest poniesienie ciężaru ekonomicznego.

Dyrektor KIS stwierdził na tej podstawie, że podatnik może skorzystać z ulgi w zeznaniu za 2019 r. Odliczy opłacone z jego własnych środków 45 proc. wydatków na wymianę pieca.

„Wnioskodawca ma prawo do odliczenia poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w wysokości pomniejszonej o wartość, w jakiej wydatek ten zostanie dofinansowany (zwrócony) z Programu Priorytetowego »Czyste Powietrze« – czytamy w interpretacji.

Wcześniej dyrektor KIS zgodził się (w interpretacji nr 0112-KDIL3-2.4011.325. 2019.2.JK), by podatnik odliczył na podobnych zasadach część wydatków na instalację fotowoltaiczną dofinansowaną z urzędu gminy. Skorzystał z ulgi w części, w której poniósł z własnego majątku ciężar ekonomiczny instalacji.

– Połączenie różnych programów środowiskowych z ulgą termomodernizacyjną to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, które ma szansę zachęcić podatników do inwestycji proekologicznych. Zainteresowani mogą obecnie skorzystać z wielu programów, z których wsparcie finansowe stanowi znaczny procent takiej inwestycji. Część dopłaconą z własnych środków odliczą w zeznaniu rocznym i zapłacą dzięki temu niższy podatek – mówi doradca podatkowy Andrzej Sadowski.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA