fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: Dochody małoletniego dziecka rozliczają rodzice

123RF
I ojciec, i matka muszą złożyć załącznik PIT/M, w którym powinni wykazać zarobki swoich pociech.

Małoletnie dziecko nie rozlicza się samodzielnie ze skarbówką. Jego zarobki muszą wykazać rodzice – albo w zeznaniu swoim, albo w złożonym w imieniu dziecka. Szczegóły rozliczenia przedstawiło Ministerstwo Finansów w broszurze zamieszczonej na swojej stronie internetowej.

Z wyjaśnień skarbówki wynika, że w odrębnym zeznaniu, składanym w imieniu dziecka, wykazuje się przede wszystkim dochody z jego pracy. Zdaniem Ministerstwa Finansów chodzi zarówno o świadczenia z etatu, jak i umów cywilnoprawnych (zlecenie, dzieło) oraz praktyk uczniowskich. Pracą są bowiem wszelkie czynności, których celem jest wytworzenie dobra materialnego lub kulturalnego. Niezależnie od tego, czy są wykonywane w ramach obowiązków wynikających ze stosunku pracy, czy też innych umów.

Do swoich zarobków rodzice nie mogą też doliczyć dochodów ze stypendiów wszelkiego rodzaju, których podstawą jest ustawa lub umowa cywilnoprawna. A także z przedmiotów oddanych dzieciom do swobodnego użytku.

Takie dochody należy wykazać w odrębnym zeznaniu składanym na imię i nazwisko dziecka. Wypełniają je i podpisują w imieniu dziecka rodzice.

Inne profity rodzice doliczają do swoich dochodów. Wykazują je w swoim zeznaniu oraz w załączniku PIT/M. Ministerstwo Finansów podkreśla, że rodzice powinni złożyć dwa takie załączniki, niezależnie od tego, czy rozliczają się wspólnie czy osobno.

PIT/M należy wypełnić na imię i nazwisko rodzica. Bez względu na liczbę dzieci, których dochody trzeba wykazać, każdy z rodziców składa po jednym załączniku. Wpisuje się w nim: przychód, koszty jego uzyskania, dochód (lub stratę) oraz należne zaliczki.

Po wypełnieniu PIT/M rodzice przenoszą wynikający z niego dochód oraz sumę zaliczek do odpowiednich pozycji w formularzu PIT-36.

Jeżeli składają odrębne zeznania, dochody dzieci powinny być co do zasady doliczane po połowie każdemu z rodziców. Może się też zdarzyć, że dziecko zarabia na różne sposoby. Nie zmienia to zasad rozliczenia – zarobki doliczane do dochodów rodziców wykazują w swoim zeznaniu, pozostałe w składanym w imieniu dziecka.

Ministerstwo Finansów podaje też przykłady rozliczenia.

Przykład 1

Dziecko sprzedało otrzymane w spadku akcje. Biuro maklerskie wystawiło PIT-8C. Rodzice w swoim imieniu sporządzają dwa odrębne zeznania PIT-38 i wykazują w nich po połowie dochodu uzyskanego przez dziecko (na podstawie informacji PIT-8C).

Przykład 2

Dziecko dostało wynagrodzenia zmarłego rodzica. Jest to przychód z praw majątkowych. Żyjący rodzic wykazuje go w swoim zeznaniu PIT-36 (wypełnia też załącznik PIT/M). —wp

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.wojtasik@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA