Otwarty dialog. Bardziej skuteczne podejście do psychiatrii?

Polska psychiatria wciąż oparta jest na izolacji pacjentów w szpitalach-molochach oraz na poradniach zdrowia psychicznego, nazywanych „tabletkowem". Po szpitalu człowiek ze stygmatem „wariata" często trafia niczym za burtę – poza normalne życie. Nie pracuje, nie uczy się, chyba że bezradności.

Publikacja: 12.04.2019 10:00

Mateuszowi Biernatowi choroba psychiczna zabrała dziesięć lat życia. Był wyczynowym wioślarzem, stud

Mateuszowi Biernatowi choroba psychiczna zabrała dziesięć lat życia. Był wyczynowym wioślarzem, studiował na AWF, kiedy powaliła go nieszczęśliwa, bo niewyznana, miłość. Rozpoznanie: schizofrenia paranoidalna. Dziś jest konsultantem ds. kryzysów psychicznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, terapeutą podejścia opartego na otwartym dialogu

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

W trudzie podróży Piotr widzi chyba sobie tylko znany cel. Nie przyjmuje do wiadomości, że choruje na schizofrenię, ani słów profesora psychiatry, że to choroba do końca życia. Po kolejnym pobycie w szpitalu wychodzi z domu i rusza przed siebie. Szuka go policja, Itaka i prywatny detektyw. Wyczerpany zostaje odnaleziony koło białoruskiej granicy, innym razem w Gliwicach, poparzony przez słońce, bo chodził bez koszulki. Rodzina szykuje się do pogrzebu, kiedy nad rzeką na Pomorzu znaleziono jego dowód, pieniądze i ubranie. Po tygodniu rolnik natrafia na Piotra, leżącego w krzakach – jest w samych majtkach, wyziębiony i wychudzony.

Pozostało 96% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Bogaci Żydzi do wymiany
Plus Minus
Robert Kwiatkowski: Lewica zdradziła wyborców i członków partii
Plus Minus
Jan Maciejewski: Moje pierwsze ludobójstwo
Plus Minus
Ona i on. Inne geografie. Inne historie
Plus Minus
Irena Lasota: Po wyborach