Joanna Leszczyńska

Interes prywatny i publiczny w planowaniu przestrzennym

W toku sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, często pomija się obowiązek prawidłowego wyważania interesu publicznego oraz interesu prywatnego. Na czym on polega?

Zbigniew W. Jak wójt Daszyny wygrał wybory siedząc w areszcie

– Wylewny, każdemu poda rękę, kobietę skomplementuje – wspominają wójta Daszyny Zbigniewa W. jego przeciwnicy. Obietnicami sypał jak z rękawa, dopóki nie wyprowadzono go w kajdankach z urzędu.

Maturzyści’89. Co się stało z ich klasą

Byli dziećmi PRL-u, rzuconymi na głęboką wodę raczkującego kapitalizmu i demokracji. Jak uczniowie łódzkiego ogólniaka, którzy zdawali maturę w maju 1989 roku, poradzili sobie w życiu?

Otwarty dialog. Bardziej skuteczne podejście do psychiatrii?

Polska psychiatria wciąż oparta jest na izolacji pacjentów w szpitalach-molochach oraz na poradniach zdrowia psychicznego, nazywanych „tabletkowem". Po szpitalu człowiek ze stygmatem „wariata" często trafia niczym za burtę – poza normalne życie. Nie pracuje, nie uczy się, chyba że bezradności.

Bojownicy prawdy o zbrodni katyńskiej w PRL

Archeolog Maria Blombergowa pomagała w ekshumacji polskich oficerów. Jednym z nich był jej ojciec. Wiele lat później cudem uniknęła śmierci w katastrofie smoleńskiej. Dziś sprzeciwia się pochowaniu szczątków katyńskich ofiar w Polsce.

Na emeryturze mężczyźni czekają głównie na śmierć

Mężczyźni na emeryturze żyją często pomiędzy kanapą, telewizorem a kuchnią. Jak ich wyrwać z tego kręgu?

Nieznane losy poety Stanisława Standego, przyjaciela Władysława Broniewskiego

Na początku lat 50. Władysław Broniewski, nie zawsze na trzeźwo, upominał się o pamięć swoich zamordowanych w Moskwie przedwojennych przyjaciół u Włodzimierza Sokorskiego, ówczesnego ministra kultury. Rozmawiał o tym nawet z Bolesławem Bierutem.

Łódzki obóz koncentracyjny dla dzieci, czyli sierociniec Himmlera

75 lat temu z rozkazu Heinricha Himmlera w Łodzi stworzono obóz koncentracyjny dla dzieci. W wiele lat po wojnie władze Polski zagrały nim w kampanii przeciw RFN.

Joanna Leszczyńska: Matki wierzą w pomyłki

Ciąży nie usunie. I nie ze strachu przed grzechem. Nawet jeśli dziecko pojawi się na świecie na minutę, warto na nie czekać.

Ile razy kłamał Kosiński

Wkrótce miało się okazać, że przybysz zza żelaznej kurtyny jest człowiekiem nietuzinkowym. Zlecenie na książkę „Przyszłość należy do nas, Towarzyszu" w cenionym wydawnictwie zdobył już osiem miesięcy po przybyciu do Stanów.