fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Uber: Sztuczna inteligencja zastąpi kierowców?

youtube
Największa firma taksówkarska świata kupiła inżynierów, którzy pomogą jej usprawnić zarządzanie flotą, a docelowo pozbyć się kierowców.

Geometric Intelligence to niewielka nowojorska firma specjalizująca się w systemach sztucznej inteligencji i maszynowego podejmowania decyzji. Uber kupił ją właśnie – wartość transakcji pozostaje tajemnicą – a 15 specjalistów przeprowadzi się do San Francisco. To tam powstanie Uber AI Labs.

Naukowcy mają się zajmować bardzo szerokim spektrum zagadnień – od analizy ruchu drogowego i przewidywania zachowań klientów po... latające samochody.

– Pozwolą ludziom podróżować z prędkością sięgającą 150 mil na godzinę (ok. 250 km/h), zamiast stać w korkach. To niezbyt odległa przyszłość – mówi Jeff Holden z Ubera

Nowojorski start-up powstał pod koniec 2014 roku. Założyło go czterech naukowców z uniwersytetów Cambridge, Nowego Jorku i Florydy. Specjalizują się w tworzeniu takich systemów podejmowania decyzji, które mogą się opierać na mniejszych zbiorach danych. Obecnie tworzone układy sztucznej inteligencji wymagają „nauki" przy użyciu ogromnych zbiorów danych. Gary Marcus z Geometric Intelligence, który teraz ma kierować Uber AI Labs, uważa że lepiej sprawdzą się układy „uczące się" tak jak mózg małego dziecka. Teraz będą pracować nad tym, kiedy i gdzie potrzebne będą samochody do wożenia klientów – na podstawie trendów z przeszłości, pogody czy bieżących wydarzeń.

Z pewnością ważną częścią ich pracy będzie przygotowanie algorytmów dla samochodów bez kierowcy. Flota takich aut jest obecnie testowana przez Ubera w Pittsburghu. Wcześniej Uber kupił firmę Otto przygotowującą ciężarówki poruszające się bez szofera.

Docelowo sztuczna inteligencja z AI Labs zastąpi setki tysięcy kierowców pracujących dla Ubera. – Technologia zawsze odbierała ludziom pracę, ale i tworzyła nowe stanowiska – przekonuje Holden. – Jest wiele wad i zalet takiego rozwiązania, ale największym plusem jest ten, że drogi staną się bezpieczne.

Uber to największa korporacja taksówkarska świata – choć sami jej szefowie jak ognia unikają takiego określenia. W ubiegłym roku straciła ok. 2 mld dolarów. Potężne straty nie są jednak powodem do zmartwienia dla Jeffa Holdena. – Tak naprawdę to jesteśmy w świetnej kondycji. Te rzeczy wyglądają źle, tylko gdy się patrzy z zewnątrz – powiedział Holden.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA