fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Rejs polskim „Titanikiem”

Wikipedia
Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku organizuje od 18 do 20 listopada niezwykłą lekcję historii z wykorzystaniem technologii wirtualnej.

Chętni zostaną przeniesieni na pokład przedwojennego transatlantyku MS „Piłsudski". Za pomocą specjalnych okularów – tzw. wirtualnych gogli VR – uczestnicy pokazu zostaną zaproszeni w podwodną podróż 20 mil morskich na południowy wschód od przylądka Flamborough w Wielkiej Brytanii. Właśnie tam, na głębokości 30 metrów, spoczywa wrak transatlantyku MS „Piłsudski". Widzowie przeniosą się w czasie o 100 lat, poznając przy tym historię odzyskania przez Polskę niepodległości, sukcesy II Rzeczypospolitej oraz luksus najwspanialszego polskiego transatlantyku.

– Wirtualny Teatr Historii to dowód na to, że coraz chętniej korzystamy z nowoczesnej technologii. W tym przypadku poznamy historię niezwykłego statku, który zbudowany został po odzyskaniu niepodległości przez Polskę i przestał istnieć wraz z wybuchem II wojny światowej. Nasi goście dostaną okulary VR, które oszukują ludzkie zmysły. Dzięki nim widz słyszy różne dźwięki, odczuwa głębię oraz odległości. Wrażenie zatopienia się w oglądanym obrazie jest niesamowite! Dosłowne zanurzenie się w historii to fantastyczne doświadczenie dla widzów w każdym wieku – wyjaśnia Helena Chmielewska z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Taka forma prezentowania historii jest odpowiedzią na potrzeby młodych ludzi, dla których technologia jest czymś powszechnie wykorzystywanym i atrakcyjnym. – Możliwość popłynięcia z misją badawczą na wrak polskiego transatlantyku MS „Piłsudski", opłynięcie go pod wodą, obecność w eleganckich wnętrzach statku, gdzie na wyciągnięcie ręki mamy parującą filiżankę z kawą, powoduje realne poczucie bycia wśród pasażerów na pokładzie.

Anna Osiadacz, prezes zarządu Fundacji Koncept Kultura, współorganizatora imprezy, dodaje: – Najbardziej wzruszające było wyznanie ponad 90-letniego pana, który powiedział: – Dziękuję za to, że dzięki wam przeniosłem się do czasów swojej młodości, do międzywojennej Polski, która dumna była z transatlantyku „Piłsudski".

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA