fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Ważna zmiana na Twitterze. Będzie oznaczał państwowe konta

AFP
Twitter będzie w specjalny sposób oznaczać konta ważnych urzędników państwowych, organów władzy oraz związanych z nimi mediów. Zmiana została już wprowadzona - poinformował w czwartek portal społecznościowy na swoim blogu.

„Uważamy, że jest to ważny krok, aby ludzie widząc konto w innym kraju (...) znali jego narodowość i byli lepiej poinformowani o tym, kogo reprezentuje” - czytamy na blogu firmy.

Zmiana ma dotknąć w pierwszej kolejności pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Chiny, Francję i Rosję. Obok kont organów władzy na Twitterze - „kluczowych urzędników państwowych, w tym ministrów spraw zagranicznych, podmiotów instytucjonalnych, ambasadorów, oficjalnych rzeczników i kluczowych przywódców dyplomatycznych” - pojawiać się będzie specjalna ikona. „W tej chwili skupiamy się na wyższych urzędnikach i podmiotach, które są oficjalnym głosem państwa za granicą” - dodano na blogu.

Zmiana dotyczy tylko kont instytucji. „W tej chwili nie oznaczamy osobistych kont głów państw, ponieważ konta te cieszą się powszechnym uznaniem, zainteresowaniem mediów i świadomością publiczną. Konta instytucjonalne powiązane z ich urzędami, które zmieniają się w zależności od wyników wyborów, będą jednak oznaczone” - pisze na blogu Twitter.

W praktyce, przykładowo oznaczone specjalną ikonką w kształcie flagi będzie konto @POTUS, natomiast osobiste konto obecnego prezydenta USA @realDonaldTrump nie będzie oznaczone.

Różnica pomiędzy kontem instytucjonalnym szefa Brytyjskiego rządu i osobistym kontem Borisa Johnsona

Druga grupa to „konta należące do państwowych podmiotów medialnych, ich redaktorów naczelnych i / lub ich pracowników wyższego szczebla”. „W przeciwieństwie do mediów niezależnych, media związane z państwem często wykorzystują swoje informacje jako środek do realizacji programu politycznego” - podkreślono.

„Uważamy, że użytkownicy mają prawo wiedzieć, kiedy konto medialne jest powiązane bezpośrednio lub pośrednio z władzą państwową. Finansowane przez państwo organizacje medialne z niezależnością redakcyjną, takie jak na przykład BBC w Wielkiej Brytanii czy NPR w Stanach Zjednoczonych, nie zostaną oznaczone” - dodał Twitter.

Różnica pomiędzy kontem Russia Today i BBC

Specjalne oznaczenie, z ikonką mównicy z mikrofonem, ma więc już np. konto Russia Today (@rt_com) czy agencji TASS (@tass_agency).

Zmiany dotyczą na razie pięciu państw. Konto np. polskiej Kancelarii Prezydenta nie uzyskało, przynajmniej na razie, specjalnego oznaczenia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA