fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Mieszkanie Plus: deweloper dostanie działkę za przekazanie lokali gminie

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Deweloperzy będą mogli budować na gruntach komunalnych w zamian za pulę mieszkań, którą przekażą gminom.

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad pakietem mieszkaniowym, w skład którego wchodzi kilka ustaw. Wśród nich jest projekt ustawy o rozliczaniu ceny lokali w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości.

Rząd chce, by dzięki tym przepisom zwiększyła się podaż gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Przy okazji, by przybyło tańszych mieszkań. Z roku na rok rośnie bowiem liczba oddawanych nowych mieszkań. W 2015 r. zostało wybudowanych 147,2 tys., a w 2019 r. prawie 200 tys. mieszkań. Za  tym sukcesem stoją przede wszystkim deweloperzy.

Czytaj także:

Jednocześnie dalszy wzrost rynkowej podaży mieszkań ogranicza brak gruntów budowlanych. Temu rząd chce przeciwdziałać. Nowe przepisy przewidują, że najpierw rady gmin będą decydowały, czy chcą przeznaczyć swoje działki budowlane na sprzedaż w zamian za pulę mieszkań od inwestora. Jeżeli się na to zdecydują, określą podstawowe wymagania dla mieszkań z puli, tj. minimalną liczbę, rodzaj, standard oraz cenę w przeliczeniu na 1 mkw. według średniego wskaźnika przeliczeniowego w rozumieniu ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Z danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że obecnie w Łodzi będzie to 4,1 tys. zł za mkw., Krakowie – 5,3 tys. zł, Warszawie – 6,2 tys. zł, Gdańsku – 5,7 tys. zł.

Samorządy będą zbywać grunty w przetargach. Wentylem bezpieczeństwa stanie się prawo odkupu przysługujące przez pięć lat. Ma być ono gwarancją, że inwestor wybuduje obiecane bloki mieszkalne.

Rząd uważa, że w ten sposób bez samodzielnego prowadzenia skomplikowanego i czasochłonnego procesu inwestycyjnego gmina uzyska nowe mieszkania dla swoich mieszkańców, a inwestorzy grunty pod budowę.

Mieszkania komunalne wybudowane przez deweloperów będą mogły być objęte dopłatami do czynszu na zasadach określonych w ustawie o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.

Według rządu ułatwienie dostępu do nieruchomości o potencjale inwestycyjnym może przyczynić się również do szybszego ograniczenia wpływu pandemii Covid-19 na działalność inwestycyjną w Polsce.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA