fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Implant z Mazowsza łączy naukę z przemysłem

Implant MaterialsCare (biały) i model kości, do którego ma zostać wszczepiony
Materialscare
Na gali Mazowieckiego Klastra Bio-Tech-Med specjalne wyróżnienie przyznano twórcom biodegradowalnego implantu kości, którego badania kliniczne wkrótce się rozpoczną.

Mazowiecki Klaster Bio-Tech-Med? Skąd właściwie ta nazwa: klaster? – pytamy w kuluarach gali Pawła Nowickiego, prezesa BTM Innovations. – Klaster to termin ekonomiczny – tłumaczy. – Amerykański naukowiec Michael Porter opisał kiedyś zjawisko świetnego rozwijania się konkretnej branży na jakimś terenie. Najlepszy przykład to Hollywood albo Dolina Krzemowa.

W Dolinie Krzemowej są wielkie koncerny elektroniczne, instytuty badawcze, ale także niewielkie, innowacyjne firmy, a nawet małe warsztaty. Wszystko to napędza się nawzajem i inspiruje. Powstaje ekosystem, w którym pomysły się wykluwają, nabierają materialnych kształtów, trafiają do biznesu, przynoszą zyski i napędzają kolejne innowacje.

Mazowiecki Klaster Bio-Tech-Med to próba stworzenia na Mazowszu tego rodzaju naukowo-biznesowego ekosystemu w dziedzinie biotechnologii oraz nauk i technik medycznych. W takim ekosystemie najważniejszy jest transfer technologii z instytucji badawczych do biznesu. W Polsce mamy wspaniałych naukowców i zdolnych biznesmenów, ale światom nauki i biznesu potrzebny jest tłumacz i mediator. Taką rolę odgrywa firma BTM Innovations koordynująca Klaster.

Jak Mazowiecki Klaster Bio-Tech-Med działa? W zeszłym roku na Politechnice Warszawskiej zakończyły się badania nad nowatorskim implantem kości. Jest on biodegradowalny – co znaczy, że rozkłada się powoli w organizmie, a w jego miejscu narasta zdrowa kość. Dzięki temu po 1,5 roku, 2 latach od operacji pacjent nie nosi już w sobie implantu, ale nową kość. Jest to postęp w porównaniu z wszczepianiem np. tytanowych uzupełnień, które pozostają w organizmie na zawsze.

– Opracowaliśmy technologię wytwarzania takich implantów na drukarce 3D z mieszanek polimerowo-ceramicznych – mówi inż. Barbara Ostrowska z Wydziału Inżynierii Materiałowej – i nie wiedzieliśmy co robić dalej. Nie chcieliśmy, żeby efekt naszej pracy trafił do szuflady, nie po to przecież trudziliśmy się nad tym wynalazkiem. Wtedy pojawił się na wydziale przedstawiciel Klastra z zapytaniem, czy nie mamy czegoś ciekawego, czym można by zainteresować biznes. I nagle sprawy zaczęły rozwijać się w błyskawicznym tempie.

BTM Innovations przeprowadziło analizę rynku i udzieliło Politechnice Warszawskiej pomocy w kwestiach prawnych. Powstał tzw. spin-off: firma MaterialsCare, której udziałowcami są uczelnia i wynalazcy. Opracowano strategię i zdecydowano, żeby na początek zainteresować implantem weterynarzy.

MaterialsCare nawiązała współpracę z przychodnią weterynaryjną Puławska. I tam właśnie dr Igor Bissenik przeprowadził cztery operacje wszczepienia biodegradowalnych implantów psom. Były to pierwsze na świecie tego rodzaju udane operacje.

 

– Te psy przychodziły, kulejąc, a po wybudzeniu z narkozy poruszały się już normalnie – mówi inż. Ostrowska. – Zobaczyłam wtedy, że to, nad czym pracowałam tyle lat, naprawdę działa.

Przywrócenie zdrowia labradorowi musi sprawić radość, ale ostatecznym celem MaterialsCare jest leczenie ludzi. Firma nawiązała kontakt z warszawskim Centrum Medycyny Sportowej, które do wszczepienia biodegradowalnych implantów wybrało już dziesięciu pacjentów z uszkodzonymi kolanami.

– Wszczepimy pacjentom implanty, które zastąpią zarówno ubytki tkanki kostnej, jak i chrzęstnej – mówi Barbara Ostrowska. – Jesteśmy przygotowani na to wyzwanie.

– Badania kliniczne są drogie, musimy więc jeszcze znaleźć inwestora gotowego wyłożyć kilka do kilkunastu milionów złotych – zastrzega Paweł Nowicki. – Do tego musi być to inwestor cierpliwy, który nie żąda szybkich zysków, bo cała procedura potrwa pięć albo i więcej lat. Ale jeśli wszystko dobrze pójdzie, to inwestycja przyniesie nie tylko zyski finansowe, ale też satysfakcję, że razem zrobiliśmy coś dobrego i potrzebnego. —łk

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA