fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauczyciele

Nowelizacja Karty nauczyciela - jak trafi do Sejmu

Fotorzepa, Marian Zubrzycki MZub Marian Zubrzycki
Nowelizacja ustawy Karta nauczyciela, która jest realizacją porozumienia podpisanego między rządem a NSZZ Solidarność zostanie wniesiona do Sejmu albo drogą poselską albo z wykorzystaniem szybkiej ścieżki legislacyjnej. To oznacza, że projektu nie będą opiniować nauczycielskie związki zawodowe.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska poinformowała w piątek PAP, że projekt jest już gotowy, a wybór ścieżki legislacyjnej podyktowany jest tym, że rząd chce jak najszybciej wprowadzić w życie te regulacje.

Zgodnie z tym porozumieniem pensje nauczycieli od września mają pójść w górę o 9,6 proc., dodatek za wychowawstwo będzie wynosił minimum 300 zł, a stażysta otrzyma na start 1000 zł. Zapowiedziano także skrócenie ścieżki awansu zawodowego (np. staż ma trwać nie dwa lata, ale dziesięć miesięcy) oraz rozpoczęcie prac nad nowym systemem wynagrodzeń nauczycieli.

Ścieżkę z pominięciem strony związkowej zasugerował także w ubiegłym tygodniu podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego wiceszef MEN Maciej Kopeć, który nie chciał powiedzieć związkom zawodowym, kiedy trafi do nich ten projekt do zaopiniowania. Kopeć tłumaczył im, że zobaczą projekt, kiedy trafi on do Sejmu.

Porozumienie między rządem a NSZZ „Solidarność" pracowników oświaty zostało podpisane 7 kwietnia, dzień przed rozpoczęciem 18-dniowego strajku w oświacie. Zawarte w nim postulaty nie powstrzymały jednak nauczycieli przed odejściem od tablic.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA