fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzeum Historii Żydów Polskich

Dyrektor POLIN: Jestem bezrobotny

Prof. Dariusz Stola, historyk, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Rzeczpospolita, Adam Burakowski
Prof. Dariusz Stola, który wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, czeka na powołanie na to stanowisko. - Jestem bezrobotny i na utrzymaniu zony - mówił w rozmowie z TOK FM.

Profesor kierował POLIN od roku 2014 roku. W tym roku przystąpił do konkursu na to stanowisko.

Wygrał go w maju.

Od tej pory minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński nie wystosował oficjalnego powołania, na mocy którego Stola mógłby objąć stanowisko.

- Jestem bezrobotny, na utrzymaniu żony i codziennie czekam na pismo od pana ministra - mówił Dariusz Stola w rozmowie z TOK FM.

Mówił też, że jest zaskoczony obecna sytuacją, "bo są pewne obyczaje w postępowaniu" i zastanawiał się, kto zdecyduje się wziąć udział w konkursach ogłaszanych przez MKiD, skoro po ich wygraniu nie można objąć wskazanej w konkursie funkcji.

Profesor Dariusz Stola w instytucji, którą w wyniku wygranego konkursu powinien kierować, bywa na konferencjach i seminariach. Nie ma jednak karty magnetycznej, dzięki której może przejść przez bramkę. Jak mówił, sam te przepisy wprowadził i musi ich przestrzegać.

Dyrektor Stola podkreślał, że nigdy dotąd nie usłyszał tyle wsparcia.  Podkreślił, że często słyszy słowo "solidarność", a po doświadczeniach lat 80. uważa ją za największą moralną zdobycz Polaków.

Prócz tego, że od czterech miesięcy w Muzeum nie może pracować jego dyrektor, wycofywane są dotacje dla tej instytucji. W lipcu w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce Piotr Wiślicki mówił o wstrzymywaniu przez darczyńców dotacji.

- Dostajemy informacje od darczyńców o wstrzymaniu wsparcia, ostatnio na kwotę 1,5 mln zł. Inni mówią - my poczekamy. Tylko dlatego, że jedna z najważniejszych instytucji żydowskich na świecie jest bez kapitana - mówił Wiślicki.

Źródło: TOK FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA