Czy praca za granicą zwalnia z odbycia ćwiczeń wojskowych

Spraw zawodowych, jak stałe zatrudnienie w Niemczech, nie można uznać za nadzwyczajne okoliczności.

Publikacja: 19.07.2018 08:11

Czy praca za granicą zwalnia z odbycia ćwiczeń wojskowych

Foto: Adobe Stock

Obywatel polski pracujący na stałe w Niemczech został powołany na ćwiczenia wojskowe w grudniu 2017 r. Jest żołnierzem rezerwy, ma nadany przydział mobilizacyjny i jest zdolny do służby wojskowej, ma kategorię A.

Czytaj także: Co może zwolnić żołnierza rezerwy z ćwiczeń wojskowych

W odwołaniu do szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego powołany zwrócił się o zwolnienie. Taką możliwość stwarzają przepisy rozporządzenia ministra obrony narodowej z 2015 r. w sprawie ćwiczeń wojskowych.

Podał, że od 2015 r. do chwili obecnej pracuje na stałe w Niemczech. Starał się uzyskać urlop, ale go nie otrzymał. Zagraniczny pracodawca nie ma obowiązku uznania konieczności powołania na ćwiczenia wojskowe. Odbycie ćwiczeń prowadziłoby więc do utraty pracy. Tymczasem ma na utrzymaniu rodzinę, w tym troje dzieci. Płaci także 800 zł alimentów.

Szef WSW utrzymał decyzję w mocy, gdyż spraw zawodowych nie można uznać za szczególne okoliczności zwalniające z obowiązku odbycia ćwiczeń wojskowych. Przypomniał, że osobie powołanej przysługuje świadczenie rekompensujące. Również karta powołania została doręczona z dużym wyprzedzeniem, umożliwiając przygotowanie się do czynnej służby wojskowej. Osoba powołana musi zresztą uzyskać zezwolenie właściwego wojskowego komendanta uzupełnień na wyjazd i pobyt za granicą oraz zgłosić wyjazd. Jeśli zaistnieje jakaś nagła okoliczność, dowódca właściwej jednostki wojskowej może udzielić żołnierzowi urlopu lub nawet zwolnić go z ćwiczeń wojskowych przed ich zakończeniem.

Powołany zaskarżył tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Jego zdaniem niepotraktowanie sytuacji życiowej i zawodowej jako szczególnej okoliczności uzasadniającej uchylenie decyzji wynikało z błędnej interpretacji przepisów rozporządzenia w sprawie ćwiczeń wojskowych. Niewłaściwie zastosowano również przepisy ustawy o ewidencji ludności. Błędnie uznano, że powołany wyjeżdża z kraju z zamiarem stałego pobytu za granicą. Tymczasem przebywa on w Niemczech tylko w godzinach pracy i codziennie wraca do Polski. Niewłaściwie zastosowano także przepisy ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, wskazując na obowiązek uzyskania zezwolenia na wyjazd i pobyt za granicą.

WSA uznał skargę za nieuzasadnioną. Stwierdził, że użyte w rozporządzeniu określenie „inne szczególnie uzasadnione okoliczności" należy interpretować w sposób ograniczający je do zdarzeń wyjątkowych. Stała praca za granicą nie jest szczególną okolicznością. Brak związania pracodawcy innego państwa polskim ustawodawstwem nie może być okolicznością stawianą wyżej niż sprawy obronności i bezpieczeństwa RP – podkreślił sąd. Wyrok nie jest prawomocny. ©?

Sygnatura akt:II SA/Go 275/18

Obywatel polski pracujący na stałe w Niemczech został powołany na ćwiczenia wojskowe w grudniu 2017 r. Jest żołnierzem rezerwy, ma nadany przydział mobilizacyjny i jest zdolny do służby wojskowej, ma kategorię A.

Czytaj także: Co może zwolnić żołnierza rezerwy z ćwiczeń wojskowych

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe