fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Motobiznes

Prezes Nissana ugina się pod presją. Odejdzie 16 września

AFP
Prezes Nissan Motor, Hiroto Saikawa zrezygnuje ze stanowiska 16 września uginając się pod presją, gdy przyznał się do otrzymania nienależnego wynagrodzenia.

Przewodniczący rady dyrektorów Yasushi Kimura poinformował o dymisji na konferencji prasowej w Jokohamie, Saikawę zastąpi tymczasowo dyrektor operacyjny Yasuhiro Yamauchi.

Rezygnacja Saikawy jest dramatycznym przedwczesnym odejściem człowieka, który otrzymał zadanie naprawienia japońskiej firmy samochodowej po aresztowaniu i wydaleniu Carlosa Ghosna. Podczas jego krótkiej kadencji doszło jednak do napięć z głównym udziałowcem Renault i do spadku zysku - stwierdził Reuter.

Dla inwestorów pogarszające się stosunki z Francuzami były szczególnej niepokojące, budząc wątpliwości, czy sojusz przetrwa w czasie zasadniczych  zmian i niepewności w światowym przemyśle samochodowym.

- Saikawa wspomniał niedawno, że byłby skłonny zrezygnować ze stanowiska i zgodnie z jego życzeniem przekazać pałeczkę nowemu pokoleniu szefów w Nissanie. Ustąpi 16 Września - ogłosił Kimura dziennikarzom.

Szukanie jego następcy już trwa. Firma podała, że chciałaby mieć nowego prezesa do końca października. Wśród kandydatów są cudzoziemcy, kobiety i ludzie związani z  Renault - poinformował dziennikarzy przewodniczący komisji ds.nominacji, Masakazu Toyoda.

Komisja powołana w czerwcu dla znalezienia następcy Saikawy składa się z 6 członków spoza Nissana i prezydenta Renaulta, Jean-Dominique Senarda. Na jej liście jest ponad 10 kandydatów, m.in. Jun Seki mający zadanie odtworzyć sprawność Nissana, szef działu konkurencji Yasuhiro Yamaguchi i szef Nissana w Chinach Makoto Uchida.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA