fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Co czwarta złotówka na mieszkanie

Fotorzepa/
Wywóz śmieci w ostatnim roku drożał najmocniej. Podwyżka to 31,3 proc. a to najpewniej nie koniec wzrostów.

- Najnowsze dane sugerują, że na utrzymanie domu statystyczna polska trzyosobowa rodzina wydaje przeciętnie 922,5 złotych - wynika z szacunków HRE Investments. Bartosz Turek, główny analityk firmy, podaje, że to o 1,6% proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Drogie, ale lekkie śmieci

- Wzrost jest więc wolniejszy niż ten szacowany dla wszystkich konsumowanych dóbr i usług, a który znamy pod pojęciem inflacji (w październiku 2,5 proc.) - podkreśla Bartosz Turek. - Podana kwota uwzględnia wydatki na ogrzewanie i nośniki energii, ale też inne media, czynsze płacone przez najemców, wywóz nieczystości, zakup AGD, mebli, oświetlenia, dekoracji ale też usług takich jak sprzątanie czy naprawy i remonty. Z drugiej strony pomijamy koszty obsługi kredytów hipotecznych, które w przypadku zadłużonych rodzin pochłaniają przeważnie więcej pieniędzy niż wcześniej omawiane utrzymanie, wyposażenie i prowadzenie domu. Pomijamy też podatki i opłaty związane z posiadaniem nieruchomości.

Relatywnie wolny wzrost kosztu utrzymania i prowadzenia domu może o tyle zaskakiwać, że mamy tu przecież też wywóz śmieci, a ten drożeje w zastraszającym tempie. - Dane GUS mówią o przeciętnym wzroście stawek o 31,3 proc. w ciągu zaledwie roku. Gdyby tego było mało, to medialne doniesienia sugerują, że to wcale nie koniec podwyżek - podkreśla Bartosz Turek. - Prawda jest jednak taka, że mimo wzrostu stawek za wywóz śmieci wciąż wydajemy na ten cel relatywnie niewiele. Dlatego śmieci niewiele ważą w przeciętnym koszyku wydatków i stąd wciąż niewielki wpływ tego czynnika na inflację.

Ekspert pokazuje to na liczbach. - Z danych GUS wynika, że na utrzymanie, prowadzenie i wyposażenie mieszkania przeciętny Polak wydaje prawie co czwartą złotówkę. Dla porównania wywóz śmieci pochłania średnio tylko 0,5 proc. czyli 5 promili naszych comiesięcznych wydatków. Tak wynika z szacunków Eurostatu - wskazuje. - Dotychczas w pełni podwyżki te amortyzował spadek kosztów energii elektrycznej. Ten GUS szacuje w październiku na 5,8 proc. w skali roku. W związku z tym, że rachunki za prąd pochłaniają około 2,7 proc. wydatków statystycznego obywatela, to rządowa interwencja na rynku energii elektrycznej powinna pokryć nam wzrost wydatków na wywóz śmieci - przynajmniej tak wynika ze statystyk. Tym bardziej ciekawe jest czy preferencyjne stawki za energię elektryczną zostaną utrzymane w kolejnym roku. Jeśli nie, to już niebawem Polacy mogą mocno odczuć wzrost cen prądu. Może mieć on na początku 2020 roku wyraźny wpływ na koszty utrzymania.

Łagodny sezon

Wracając jednak do podsumowania zaprezentowanego przez GUS przy okazji najnowszej publikacji na temat październikowej inflacji warto zauważyć, że oprócz energii elektrycznej nie jest wcale łatwo znaleźć rzeczy, które w ciągu ostatniego roku taniały. W gronie kosztów związanych z mieszkaniem mamy jedynie AGD (tańsze o 1,3 proc. r./r.) i opał (tańszy o 0,2 proc. r./r.) - mówi Bartosz Turek. - Pozostałe dobra i usługi składające się na koszty utrzymania i wyposażenia czterech kątów drożały. Oprócz wcześniej omówionego wywozu śmieci więcej trzeba też płacić za usługi związane z domem, a więc w górę poszły cenniki tzw. złotych rączek czy sprzątaczek. Podobnie zdrożały: czynsz za wynajem, koszty usług kanalizacyjnych, dostarczenia wody czy centralnego ogrzewania. W tym ostatnim przypadku jedynym pocieszeniem jest fakt, że w tym roku sezon grzewczy - przynajmniej na razie - obchodzi się z nami łagodnie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA