fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Rynek pierwotny: sytuacja na rynku nowych mieszkań

Freedom Nieruchomości
Aktywni są inwestorzy kupujący mieszkania na wynajem.

Mikołaj Konopka, wiceprezes spółki Euro Styl

Prognozy dla rynku mieszkaniowego na drugą połowę tego roku są nadal optymistyczne. A pierwsze półrocze oceniamy jako wybitnie dobre: sprzedaż mieszkań przez naszą firmę była lepsza o 40 proc., niż zakładaliśmy.

Drugi kwartał przyniósł lekkie spowolnienie w segmencie tańszych mieszkań, co jest związane z wyczerpaniem środków z programu dopłat „Mieszkanie dla młodych".

Nasza strategia na drugą połowę roku zakłada większą sprzedaż mieszkań w centralnych lokalizacjach Trójmiasta, czyli w segmencie mniej podatnym na programy dopłat czy zmiany warunków kredytowych.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że obecna bardzo dobra sytuacja na rynku mieszkaniowym nie będzie trwała wiecznie, ale najbliższe miesiące nie powinny przynieść gwałtownego zwrotu.

Firma Euro Styl jest też deweloperem na rynku nieruchomości biurowych, co pozwala nam dobrze dywersyfikować ryzyko związane ze zmiennością rynku mieszkaniowego.

Jacek Putaj, członek zarządu Grupy PRO URBA

Ostatni rok był rekordowy pod względem liczby sprzedanych mieszkań. Dziś sytuacja na rynku nieruchomości jest dosyć stabilna. Notujemy wysoki poziom sprzedaży, który jest równoważony wprowadzanymi do oferty inwestycjami. W najbliższych miesiącach sytuacja prawdopodobnie nie zmieni się znacząco, chociaż zapewne da się zauważyć niewielkie osłabienie sprzedaży w segmencie ekonomicznym, wspieranym przez „MdM". Jest to spowodowane wyczerpaniem się środków w tym programie.

Aktywni są inwestorzy kupujący mieszkania na wynajem. Deweloperzy budują coraz więcej mikroapartamentów, które w większości są przeznaczone na rynek najmu. Pewne utrudnienia w pozyskiwaniu gruntów pod inwestycje przyniosła zmiana przepisów dotyczących obrotu nieruchomościami rolnymi.

Środowisko deweloperskie bacznie obserwuje prace nad nowym programem rządu wspierającym budownictwo mieszkaniowe. Na razie znamy zbyt mało szczegółów, aby móc się pokusić o ocenę jego wpływu na rynek w deweloperski w przyszłych latach.

Reuven Havar, dyrektor generalny Atlas Management Company

Prognozy mówią o stabilizacji na rynku mieszkaniowym. Dane GUS wskazujące na mniejszą liczbę rozpoczętych budów w maju mogą być pierwszą oznaką, że nie powinniśmy oczekiwać kolejnych rekordów sprzedaży na rynku pierwotnym. Jednocześnie nadal utrzymuje się dobra koniunktura.

Deweloperzy, którzy już wcześniej kupili działki, przygotowują projekty, które wprowadzą na rynek w drugiej połowie roku. Są to starannie przygotowane inwestycje dopasowane do wymagań klientów.

Również Atlas Estates wprowadzi do sprzedaży nowe lokale na warszawskim osiedlu Nakielska. Stopy procentowe utrzymują się na rekordowo niskim poziomie. Inwestorzy indywidualni będą więc skłonni nadal inwestować oszczędności w nieruchomości na wynajem.

Niskie stopy obniżają też koszt kredytów hipotecznych, jednak wprowadzenie podatku bankowego powoduje, że rosną ich marże. Spodziewam się, że pod koniec roku więcej osób podejmie decyzje o zakupie mieszkania. Od stycznia 2017 r. wymagany przy kredytach wkład własny wzrośnie do 20 proc.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA