fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Pośrednicy proszą o ratunek

Fotorzepa/Dominik Pisarek
Klienci nie oglądają mieszkań, odwoływane są wizyty u notariuszy. Nie ma transakcji. Ruch w biurach pośredników zamarł.

Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) apeluje o pomoc:

- Odwoływane są transakcje u notariuszy, oglądanie nieruchomości. Klienci zawieszają swoją aktywność w oczekiwaniu na to, co się wydarzy. Wiosna, która jest na ogół szczytem ruchu w tej branży, w tym roku, z uwagi na pandemię, oznacza dla biur nieruchomości brak dochodów.

Firmy obrotu nieruchomościami to nie tylko duże firmy sieciowe, ale przede wszystkim niewielkie przedsiębiorstwa rodzinne, które w okresie kwarantanny mają ograniczone możliwości działania i co za tym idzie - zarabiania. Dlatego PFRN - największa organizacja zawodowa pośredników i zarządców, zrzeszająca lokalne stowarzyszenia z całej Polski, podjęła kroki w celu ochrony interesów specjalistów rynku nieruchomości.  Wystosowała apel do premiera Morawieckiego  o umorzenie składek ZUS dla przedsiębiorców "wybranych branż, których funkcjonowanie zostało ograniczone albo wręcz uniemożliwione, wprost proporcjonalnie do czasu ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego oraz możliwość zawieszenia działalności w tym trudnym dla wszystkich okresie bez utraty prawa do zasiłku chorobowego."

PFRN uzasadnia apel potrzebą utrzymania płynności finansowej  i płac dla pracowników. A rozwiązania pakietu osłonowego przygotowanego przez Radę Ministrów uważa za rozwiązanie niewystarczające.

Odkładanie płatności przez przedsiębiorców skumuluje ich stan zaległości w ZUS, co ostatecznie nie poprawi ich sytuacji. Kolejnym krokiem jest apel PFRN do największych portali ogłoszeniowych obsługujących rynek nieruchomości o zastosowanie bonifikat w proponowanych cennikach w wysokości 65 proc. na czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego.

Na apel federacji bardzo szybko zareagował portal pośredników szybko. pl, który podkreślił, że w obecnej sytuacji najważniejsza jest współpraca i solidarność. Wprowadził darmową publikację ofert i szereg innych udogodnień wykorzystywanych w codziennej pracy specjalistów.

Z kolei portal Nieruchomosci-online obniżył o 30 proc. ceny ogłoszeń.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA