fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Kupujesz wodę w butelce? Możesz pić plastik

AdobeStock
Testy wody butelkowej wykazały, że prawie wszystkie kontrolowane butelki zawierały małe cząstki plastiku.

W największym badaniu tego rodzaju zbadano 250 butelek zakupionych w dziewięciu różnych krajach. Testy przeprowadzone zostały na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku.

Badania, prowadzone przez organizację Orb Media, odkryły średnio 10 plastikowych cząsteczek na litr wody. Każdy z nich był większy niż szerokość ludzkiego włosa. 

Marki, które zostały przetestowane, poinformowały BBC, że ich rozlewnie są obsługiwane zgodnie z najwyższymi standardami. 

Sherri Mason, profesor chemii z Uniwersytetu Stanowego, przeprowadziła analizę i powiedziała BBC, że w wodzie butelkowanej każdej badanej marki, znaleziono cząsteczki plastiku. - Nie chodzi o to, by wskazywać palcami na poszczególne firmy. To naprawdę pokazuje, że plastik stał się tak wszechobecnym materiałem w naszym społeczeństwie, że przenika nawet do wody i wszystkich produktów, które konsumujemy na bardzo podstawowym poziomie - podkreśliła.

Obecnie nie ma dowodów na to, że spożywanie bardzo małych kawałków plastiku (mikrodrobin plastiku) może być groźne dla zdrowia.

Eksperci podkreślają, że ludzie w krajach rozwijających się, w których woda z kranu może być zanieczyszczona, nadal powinni pić wodę z plastikowych butelek.

W zeszłym roku profesor Mason znalazł cząsteczki plastiku w próbkach wody z kranu, a inni badacze dostrzegli je także w owocach morza, piwie, soli morskiej, a nawet w powietrzu.

Najnowsze badania zwracają uwagę na problem, jakim jest obecność plastiku w dzisiejszym świecie.

Badania wody butelkowanej obejmowały 11 marek z całego świata. Kraje, z których pochodziła woda poddana testom, zostały wybrane ze względu na dużą populację lub stosunkowo wysokie zużycie wody butelkowanej.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA