fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Dziennikarze i media służący Polonii wyróżnieni nagrodą im. Macieja Płażyńskiego

Maciej Płażyński był działaczem opozycji antykomunistycznej, pierwszym niekomunistycznym wojewodą gdańskim, marszałkiem Sejmu i wicemarszałkiem Senatu, prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Spośród 70 zgłoszeń, które wpłynęły do jury tegorocznej edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego, wyłoniono laureatów z Australii, Hiszpanii, Litwy, Polski i Wielkiej Brytanii.

Ilona Lewandowska z „Kuriera Wileńskiego” została wyróżniona za „odkrywanie i wnikliwe opisywanie nieznanych, poruszających historii polskich bohaterów na Kresach” w kategorii „dziennikarz medium polonijnego”. Wśród dziennikarzy zagranicznych, piszących o Polsce, wyróżniono Ignacio Temino Martineza z hiszpańskiej agencji prasowej EFE.

Agnieszka Burton została laureatką w kategorii „dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne” za tekst „Wnuczek tylko na tablecie” w „Dużym Formacie” W kategorii „redakcja medium polonijnego” uhonorowano Polish Media London (Polskie Radio Londyn, tygodnik Cooltura, cooltura24.co.uk) za „stworzenie profesjonalnej i prężnej grupy medialnej służącej polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii” - czytamy w komunikacie organizatorów.

Jury wyróżniło w tej kategorii też czasopismo tureckiej Polonii „Lehistan Sokagi”, za „przedstawianie obrazu współczesnej Turcji widzianego oczami tamtejszej Polonii i wysiłków podejmowanych na rzecz wzajemnego zrozumienia”.  

Zwycięzcy w trzech kategoriach otrzymali statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł. W kategorii „redakcja medium polonijnego” nagrodę stanowi statuetka. Wręczenie nagród odbędzie się 8 czerwca w Muzeum Emigracji w Gdyni. 

W jury konkursu zasiada m.in. Jerzy Haszczyński, szef redakcji zagranicznej „Rzeczpospolitej”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA