fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Bez MAXów Ryanair zmniejszy przewozy

Bloomberg
Ryanair obniżył prognozę przewozów pasażerów latem 2020, bo obawia się opóźnień w dostawach B737 MAX

Największy w Europie tani przewoźnik ma potwierdzone zamówienie na 135 najnowszych samolotów Boeinga, jest jednym z większych klientów tego samolotu, uziemionego na świecie w marcu po 2 katastrofach.

Boeing pracuje nad naprawieniem oprogramowania i ma nadzieję przedstawić we wrześniu rozwiązanie problemu organom nadzoru rynku. Ryanair stwierdził teraz, że spodziewa się powrotu MAXów do eksploatacji przed końcem roku, a dostaw pierwszych nowych maszyn w styczniu-lutym 2020.

Opóźniający się powrót tych maszyn wraz z ograniczeniami w czasie, jak szybko nowe mogłyby zasilić siatkę, zmusił przewoźnika do zmniejszenia liczby MAXów do obsługi sezonu letniego 2020 z 58 do 30. Przewiozą o 3 proc. więcej pasażerów, wcześniejsza prognoza zapowiadała wzrost o 7 proc. Szacowana liczba obsłużonych podróżnych w całym roku do 31 marca 2021 zmaleje do 157 mln ze 162 mln.

- Planujemy teraz rozkład lotów latem 2030 licząc na odebranie do końca maja 30 samolotów B737 MAX. Ta liczba może wzrosnąć albo zmaleć jeszcze bardziej zależni od tego, kiedy MAXy wrócą do służby - oświadczył prezes Michael O 'Leary.

Ryanair wierzy nadal w MAXy i uważa, że klienci przyjmą go ciepło. - Rozczarowujące jest to, że mamy opóźnienia, że wzrost w przyszłym roku będzie nieco mniejszy do początkowo planowanego, ale wierzymy w ten samolot. Nadal uważamy, że to wspaniały produkt - powiedział O'Leary na telekonferencji z inwestorami.

Zapowiedział podjęcie rozmów z zarządami lotnisk i związkami zawodowymi, aby ustalić, które bazy zostaną zmniejszone albo zamknięte od listopada, aby dostosować je do mniejszego wzrostu przewozów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA