fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Kierownictwo Aerofłotu bez premii, powód: katastrofa SSJ-100

Bloomberg
Majowa katastrofa samolotu SSJ-100 na lotnisku Szeremietiewo pozbawiła premii kierownictwo narodowego przewoźnika Rosji. Dochodzenie ustaliło, że winę za śmierć 41 osób ponoszą piloci Aerofłotu.

- W KPI (Kluczowe Wskaźniki Efektywności, ang. Key Performance Indicators) top-menadżerów Aerofłotu jest zapis, że w wypadku katastrofy lotniczej, tracimy premie. Tak więc od drugiego kwartału do końca roku premii nie będzie - przyznał Witalij Sawieliow, dyrektor generalny Aerofłotu występując dziś podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy.

Szef linii pierwszy raz skomentował też dochodzenie państwowej instytucji MAK (Międzypaństwowy Komitet Lotniczy) w sprawie tego, co 5 maja wydarzyło się na pasie startowym Szeremietiewa.

- Mamy wiele pytań do wstępnego raportu MAK-u, który został opublikowany w połowie czerwca - dodał Sawieliow.

Katastrofa SSJ-100 linii Aerofłot lecącego na trasie z Moskwy do Murmańska kosztowała życie 41 osób z 78 znajdujących się na pokładzie. Maszyna zawróciła na Szeremietiewo kilka minut po starcie, a podczas lądowania uderzyła w pas i się zapaliła.

Według MAK-u pilot samolotu ocenił sytuację maszyny jako normalną, mimo kłopotów z łącznością i utraty automatycznego pilota. Wcześniej piloci Aerofłotu kilka razy starali się wejść na określony pułap, sześć razy odłączali autopilota, w końcu doprowadzając do jego uszkodzenia.

Przy lądowaniu maszyna trzy razy uderzyła w betonowy pas, a piloci próbowali odlecieć na drugi krąg, mimo że przy twardym lądowaniu złamało się podwozie i maszyna sunęła po pasie z podniesionym dziobem szorując częścią ogonową z silnikami, co doprowadziło do gwałtownego pożaru. Z 41 ofiar wiele spłonęło żywcem, a wielu rannych zostało poparzonych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA