fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Szwedzi zamykają lotnisko w Sztokholmie

AdobeStock
Szwedzki rząd potwierdził likwidację lotniska Bromma, oddalonego o 9 km od centrum Sztokholmu. Stolicę będą obsługiwać dwa pozostałe porty. Oddalona o 44 km Arlanda i położony 100 km dalej Skavsta.

Z Bromma latały samoloty głównie po kraju, oraz do Brukseli, Helsinek i Paryża.

Zamknięcie lotniska położonego najbliżej stolicy było zapowiadane jeszcze w sierpniu 2020. Svedavia, która zarządza portami lotniczymi w Szwecji teraz informuje, że jest kompletnie nieuzasadnione utrzymywanie lotniska funkcjonującego na cennych gruntach komercyjnych, gdzie powinny być budowane osiedla mieszkaniowe. Zdaniem Svedavii teraz dojdzie do konsolidacji ruchu na Arlandzie. Na Bromma , które jest 3. co do wielkości ruchu lotniczego w Szwecji, w 2020 roku odprawionych zostało 2,5 mln pasażerów.

Decyzję Svedavii popierają dwa ministerstwa – klimatu i środowiska oraz infrastruktury, które także uznały, że dla gospodarki ważniejsze jest zbudowanie osiedli mieszkaniowych tak blisko stołecznego centrum, niż utrzymywanie tam portu lotniczego. Zamknięcie Bromma uwolni 1,62 kilometra kwadratowego gruntu ( ok 180 hektarów), gdzie mogłyby zostać zbudowane nowe osiedla mieszkaniowe, których w Sztokholmie jest odczuwany dotkliwy brak.

„ Rynek lotniczy przechodzi w tej chwili kryzys niespotykany w historii. W tej sytuacji Bromma nie będzie w sanie wykorzystać swoich mocy i to nie tylko obecnie, ale i w najbliższej przyszłości. Koszty utrzymania tego portu musieliby ponieść pasażerowie oraz linie lotnicze, które i bez tego mają kłopoty finansowe. Nie sądzimy, aby utrzymanie Bromma w obecnej sytuacji było możliwe " — napisał w oświadczeniu Jonas Abrahamsson, prezes Svedavii.

Zanim jednak lotnisko zostanie zamknięte, specjalnie do tego powołany zespół zdecyduje, kiedy ostatecznie port powinien przestać funkcjonować. Jak podaje dziennik „Aftonbladet" wszystkie prace badawcze powinny zakończyć się nie później, niż we wrześniu 2021, czyli Bromma ma przed sobą jeszcze 4-5 miesięcy pełnego operowania. Rząd ze swojej strony chciałby zamknięcia Bromma tak szybko, jak to tylko jest możliwe.

Zdaniem prezesa Svedavii lotnisko powinno zostać zamknięte już teraz, tak aby nie miało szansy skorzystać z odradzającego się ruchu lotniczego. W przewozowym dołku przeniesienia operacji na Arlandę będzie znacznie łatwiejsze i odbyłoby się bez zakłóceń. — Jeśli jednak port nie zostanie wyłączony z operacji w maju, to trzeba będzie poczekać do września, czyli do momentu, kiedy wygaśnie ruch wakacyjny — uważa Jonas Abrahamsson.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA