fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Moskiewskie lotniska nie są gotowe na Mundial

Moskiewskie lotnisko Domodiedowo
Bloomberg
Państwowa agencja lotnicza, Rosawiacja poinformowała rosyjskie Ministerstwo Transportu, że nie jest możliwe przygotowanie dwóch stołecznych lotnisk na przyjęcie przylatujących na Mundial.

Brak pełnej gotowości obydwu portów - szacuje się, że od początku lipca do połowy lipca Szeremietiewo i Domodiedowo będą musiały przyjąć milion dodatkowych pasażerów - potwierdził w rozmowie z francuską agencją AFP przedstawiciel komitetu organizacyjnego rosyjskiego Mundialu.

Na poprawę infrastruktury na stołecznych lotniskach Rosjanie przeznaczyli ponad 2 miliardy dolarów, z tego około 1,3 miliarda na budowę nowych pasów startowych — po jednym w każdym z tych dwóch portów. Całkowity koszt organizacji Mundialu 2018, to na razie 10 miliardów dolarów.

Obydwie inwestycje lotniskowe powinny być ukończone najpóźniej w połowie maja. Ale nie będą. „Nie zmieni to faktu, że jesteśmy w pełni gotowi na sprawne zorganizowanie planu transportowego 2018 FIFA World Cup" czytamy w komunikacie komitetu. Rzecznik Rosawiacji Siergiej Izwolski odmówił jakichkolwiek komentarzy na temat opóźnień.

Jeśli jednak dodatkowych pasów nie będzie, to na obu lotniskach mogą wystąpić potężne opóźnienia w lądowaniu i startach samolotów, bo nastąpi spiętrzenie rejsów. Na Szeremietiewie, które w 2017 roku przyjęło 40,1 mln pasażerów (wzrost o 19 proc. w porównaniu z 2016 rokiem) w roku 2011 rozpoczęto budowę trzeciego pasa. Na tę inwestycję lotnisko wydało już 1,1 miliarda dolarów. Gdyby pas został ukończony, przepustowość portu zwiększyłaby się z 55 do 90 operacji (starty i lądowania) na godzinę. Ale trzeci pas startowy w końcu marca był gotowy jedynie w połowie i bez szans na ukończenie do końca maja.

— Mimo tego bez problemów będziemy mogli przyjąć wszystkie zaplanowane loty — przekonuje Anna Zacharowa, rzeczniczka największego rosyjskiego lotniska.

Prezes Szeremietiewa Aleksander Ponomarenko przekonuje w rozmowie z dziennikiem „Wiedomosti", że opóźnienia wynikły z powodów administracyjnych, takich jak uzyskanie pozwoleń na przełożenie w inne miejsce gazociągu i przedłużenie się uzyskania zgody na wykupienie gruntów niezbędnych do rozbudowy lotniska. Przyznał jednocześnie, że budowa trzeciego pasa nawet bez Mundialu jest dla portu niezbędna, ponieważ pozostałe dwa pasy muszą przejść konserwację.

Opóźnienia w budowie trzeciego pasa startowego wystąpiły także na Domodiedowie. Tam na inwestycję wydano 225 mln dolarów, ale do jej ukończenia zostało około 20 procent projektu. Powód - bankructwo głównego wykonawcy w 2016 roku.

Tydzień temu Rosjanie ogłosili sukces i informowali, że ich porty lotnicze są gotowe na przyjęcie przylatujących na Mundial. Nie mówili wówczas jednak o pasach startowych, ale o nowym terminalu na lotnisku Szeremietiewo. Zakończona została tam budowa Terminalu B, w którym może się odprawić 20 milionów pasażerów rocznie (czytaj: "Rosja: Szeremietiewo gotowe na mundial"). Teraz rozpoczęło się testowanie infrastruktury, a pierwsi pasażerowie mają wejść tam w maju. Gwarantowany czas przesiadki, dzięki tej inwestycji, skrócił się z około półtorej godziny do 50 minut, czyli będzie trwać np. tyle samo, ile na lotnisku we Frankfurcie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA