fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Rząd wesprze polskie lotniska. Fundusz warty ponad 142 mln zł

lotnisko-chopina.pl
Wszystkie 14 polskich lotnisk przyjmujących regularne rejsy pasażerskie będzie mogło skorzystać z pomocy publicznej. Warunkiem jest przyjęcie rozporządzenia, jakie odpowiedzialny za branżę lotniczą w Polsce wiceminister Marcin Horała przekazał w ostatni czwartek premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

— Na mocy tego rozporządzenia otworzymy drogę do otrzymania dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla lotnisk, które będą zobowiązane do utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej w stanie zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii. Łącznie szacujemy, że na wsparcie zostanie przeznaczonych 142,2 mln zł w ciągu najbliższego roku – mówił minister Horała podczas spotkania z dziennikarzami w piątek, 22 maja.

Tym rozporządzeniem mają zostać objęte Lotnisko Chopina w Warszawie oraz lotnisko w Modlinie, krakowskie Balice, port we Wrocławiu, w Katowicach, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, rzeszowska Jasionka, lotnisko w Lublinie, Olsztyn Mazury, Zielona Góra, Bydgoszcz oraz Łódź.

Czytaj także:  Porozumienie w LOT: obniżki pensji na czas kryzysu 

Pieniądze te będą dzielone na zasadzie „kto większy, ten lepszy”. — Lotnisko Chopina, na którym w zeszłym roku zostało odprawionych ponad 18 mln pasażerów, dostanie więcej niż port w Modlinie, z którego skorzystało 3 mln pasażerów — tłumaczył minister.

Oprócz tego polskie lotniska mogą skorzystać z dodatkowych środków wsparcia, w tym 3-miesięcznego dofinansowania wynagrodzenia pracowników w przypadku przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy oraz opłaty składek na ubezpieczenia społeczne, możliwości późniejszego opłacenia należności podatkowej, rozłożenia zaległego podatku na raty a także możliwość niższych zaliczek na podatek dochodowy PIT i CIT, możliwości odliczenia straty za 2020 r. od dochodu za 2019 r., aby zmniejszyć podstawę opodatkowania i otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.

— Umożliwiliśmy również odroczenie do końca czerwca br. płatności za użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, na których w dużej części przypadków ulokowane są porty lotnicze, dla przedsiębiorstw w trudnej sytuacji uruchomiliśmy ponadto gwarancje z Funduszu Gwarancji Płynnościowych BGK na zabezpieczenie lub zdobycie środków na utrzymanie firmy w kryzysie — mówił Marcin Horała.

Jego zdaniem te rozwiązania wraz ze wsparciem samorządów terytorialnych np. zwolnienia z podatku od nieruchomości czy możliwość uzyskania ulg w spłacie czynszów, dzierżawy i użytkowania nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego pozwolą chociaż częściowo ułatwić sytuację polskim lotniskom, które z dnia na dzień utraciły większość przychodów tak z usług lotniskowych, jak i z pozostałej działalności obejmującej m.in.: wynajem przestrzeni komercyjnych, reklamy, parkingi itp.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA