fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Lewica w Brazylii nie chce Boeinga w Embraerze

Bloomberg
Lewicowa Demokratyczna Parta Pracy (PDT) złożyła pozew w sądzie w Rio de Janeiro, aby zablokował sprzedaż za 4,2 mld dolarów Boeingowi 80 proc. cywilnego Embraera, bo to zaszkodzi suwerenności Brazylii.

Umowa pozwalająca Boeingowi konkurować bardziej bezpośrednio z Airbusem w segmencie samolotów regionalnych wywołała znaczne sprzeciwy ugrupowań lewicowych, bo Embraera uważa się za firmę o strategicznym znaczeniu dla narodowego bezpieczeństwa Brazylii. 

Dotychczas pozwy w sądach rejonowych kończące się wyrokami tymczasowo blokującymi tę operację były oddalane przez sądy wyższej instancji. Nowy prawicowy rząd Brazylii zezwolił na sprzedaż, a wszyscy udziałowcy Embraera poparli ją.

Najnowszy pozew partii PDT wskazuje jednak na istnienie w dalszym ciągu politycznego ryzyka, które może zagrozić wszystkim porozumieniom osiągniętym dotąd przez Boeinga i Embraera - stwierdził Reuter. Przywódca PDT, Ciro Gomes był od początku zdecydowanym przeciwnikiem sprzedawania działu samolotów cywilnych Embraera Amerykanom. 

Proponowana umowę ogłoszono po raz pierwszy w lipcu 2018. Obecnie obie grupy czekają na opinie urzędów ds. konkurencji i na zakończenie pogłębionego śledztwa przez Komisję Europejską. Decyzje mają być znane na początku 2020 r. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA