fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Odnaleziona cenna rzeźba Aliny Szapocznikow

DESA Unicum
Zaginiona legendarna rzeźba „Ptak” Aliny Szapocznikow z końca lat 50. została odkryta po pół wieku w USA. Wkrótce trafi na aukcję DESY Unicum w Warszawie.

160-centymetrowa rzeźbę artystka wykonała w warszawskiej pracowni przy ulicy Królewskiej. W Polsce jej prace były już doceniane i Alina  Szapocznikow myślała o rynkach zagranicznych. Rzeźbę zaprezentowała z sukcesem na zbiorowej wystawie „Polish Painting and Scupture” w Gres Gallery w Waszyngtonie w 1961 roku. A potem słuch o „Ptaku”  zaginął. Pozostały po nim tylko zdjęcia, m.in. Tadeusza Rolke z 1959 roku.

Nieoczekiwanie po ponad 50 latach dzieło jednej z największych polskich artystek odnalazło się w zakurzonym pomieszczeniu gospodarczym obok domu w kolonialnym stylu w niewielkim mieście na amerykańskiej prowincji w stanie Nowy Jork. Właściciel – kolekcjoner zaprosił polskiego eksperta, Juliusza Windorbskiego, prezesa DESA Unicum, aby pokazać mu kolekcję swoich obrazów. A przy okazji poprosił o zidentyfikowanie rzeźby, którą przypisywał jakiemuś czeskiemu artyście, ale ten trop się nie sprawdził. Polscy eksperci Juliusz Windorbski i Małgorzata Słomska potwierdzili, że to praca Aliny Szapocznikow.

W swojej twórczości artystka odważnie eksperymentowała z różnymi materiałami (od kamienia  i cementu do tworzyw sztucznych) i technikami, tworząc ekspresyjne prace, Dominowała w nich cielesność, erotyka i poczucie przemijania. Egzystencjalne wątki odwoływały się do jej przeżyć wojennych i doświadczenia nieuleczalnej choroby. Alina Szapocznikow (1926-73) studiowała rzeźbę w Wyższej Szkole Artystyczno-Przemysłowej w Pradze oraz w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu.

Dzisiaj przeżywamy renesans zainteresowania jej twórczością. Retrospektywna „Alina Szapocznikow. Sculpture Undone 1955-1972” odniosła przed czterema laty ogromny sukces w Centrum Sztuki Współczesnej WIELS w Brukseli, Hammer Museum w Los Angeles i MoMA w Nowym Jorku. Londyńska Tate Modern w 2012 roku poświęciła artystce serię pokazów filmowych i wykładów. Dzieła jej autorstwa w ostatnich latach zakupione zostały do najważniejszych kolekcji muzealnych na świecie: nowojorskiej MoMA, paryskiego Centre Pompidou, londyńskiej Tate Modern.

Odnaleziona rzeźba Aliny Szapocznikow 7 kwietnia trafi na aukcję DESY Unicum z estymacją od 900 tysięcy do 1,4 mln zł. Druga licytowaną pracą tej artystki będą wówczas „Ludzie-drzewa III” z 1957 roku. Na aukcji znajdą się także prace innych wybitnych polskich twórców: Igora Mitoraja, Magdaleny Abakanowicz, Mirosława Bałki.

Wystawę przedaukcyjną oglądać można od 29 marca do 7 kwietnia przy Marszałkowskiej 34-50.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA