fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Wrzesień 2020 najgorętszy w historii pomiarów

AFP
Średnia temperatura września 2020 roku na świecie była o 0,05 stopni Celsjusza od ubiegłorocznej średniej, która była najwyższą w historii pomiarów - podaje Copernicus Climate Change Service (C3S), ośrodek badający zmiany klimatyczne.

Naukowcy podkreślają, że jest to jednoznaczne wskazanie, że aktywność człowieka prowadząca do emisji gazów cieplarnianych doprowadza do wzrostu średniej temperatury na świecie.

Centrum podaje też, że temperatura w arktycznych częściach Syberii utrzymuje się powyżej średniej.

2020 rok będzie też prawdopodobnie najgorętszym w Europie w historii prowadzenia pomiarów.

Samantha Burgess z Copernicus Climate Change Service alarmuje, że meteorolodzy obserwują w 2020 roku "nadzwyczajne zjawiska atmosferyczne". Jednocześnie zaznacza, że nie należy spodziewać się, iż temperatury będą rosły regularnie z roku na rok ponieważ "klimat i pogoda są bardzo zmienne".

Ed Hawkins z Uniwersytetu w Reading w rozmowie z BBC podkreśla, że naukowcy od dekad ostrzegali, iż wzrost emisji gazów cieplarnianych doprowadzi do wzrostu średniej temperatury na Ziemi.

Hawkins ostrzegł też, że obecne tempo dekarbonizacji doprowadzi do tego, że temperatura na Ziemi może wzrosnąć o 3 stopnie w stosunku do epoki przedindustrialnej.

- Naprawdę nie chcemy się przekonać jak to będzie wyglądać - mówi dodając, że obecnie doświadczamy skutków wzrostu średniej temperatury o zaledwie 1 stopień Celsjusza.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA